Naučni skup Dijete i jezik danas: Jezik udžbenika – udžbenici jezika

U organizaciji Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, 12. i 13. oktobra 2023. realizovan je Jedanaesti međunarodni znanstveni skup Dijete i jezik danas. Tema skupa bila je Jezik udžbenika – udžbenici jezika, a svoj doprinos radu skupa dale su doc. dr Jasmina Nikčević i prof. dr Dušanka Popović, profesorice Filološkog fakulteta Univerziteta Crne Gore. Svrha skupa bila je upotpuniti dosadašnje spoznaje o ulozi udžbenika maternjeg jezika i stranih jezika kao podrške jezičkog razvoja djece, na više nivoa i s različtih aspekata: jezički sloj udžbenika maternjeg jezika i stranih jezika – jezik udžbenika i jezik djeteta, morfološka, sintaksička i leksička obilježja jezika udžbenika, jezičke univerzalije u udžbenicima, standardnojezička norma, narječja, mjesni govori i segmenti govorenog jezika u udžbenicima; metodički sloj udžbenika, metodička načela njegovog oblikovanja, te kultura i identitet u udžbenicima.

Doc dr. Jasmina Nikčević predstavila je komparativnu analizu udžbenika za francuski jezik zastupljenim u srednjim školama u Crnoj Gori s naglaskom na njihovu interkulturalnu dimenziju, a prof. dr Dušanka Popović analizirala je neumjetničke tekstove u udžbenicima namijenjenim nastavi crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika u VIII i IX razredu osnovne škole, u odnosu na njihovu usaglašenost s aktuelnim predmetnim programom (2017), vrstovnu, sadržajnu, jezičku i stilsku korektnost, aktuelnost i tematiku (nacionalne teme, teme koje obuhvataju druge kulture i narode i opšte teme).

Program skupa