Posjeta ambasadora Milera Studijskom programu za njemački

Ambasador Austrije u Crnoj Gori, dr Karl Miler (Dr. Karl Michael Müller), posjetio je 21. novembra 2023. godine Studijski program za njemački jezik i književnost na Filološkom fakultetu u Nikšiću. Ambasadora je primila rukovoditeljka studijskog programa doc. dr Jelena Knežević zajedno sa koleginicama i kolegama sa Studijskog programa. Knežević je izrazila zahvalnost na posjeti, kao i na dugogodišnjoj plodnoj saradnji i podršci Ambasade Austrije. Posebno zadovoljstvo rukovoditeljka je izrazila povodom donacije knjiga, koja je obogatila Austrijsku biblioteku na Studijskom programu za njemački.

Studenti Studijskog programa za njemački jezik i književnost imali su priliku da čuju izlaganje ambasadora o poznatom hemičaru austrijskog porijekla, Karlu Đerasiju (Carl Djerassi), a zatim i da pogledaju film o njegovom životu i radu. Film je snimljen 2008. godine, kada je Đerasi imao 85 godina. Ove godine bi proslavio svoj 100. rođendan, što je ujedno bio i povod da se mladim generacijama predstavi njegov život i brilijantna dostignuća. Đerasi je bio svestrana ličnost – interesovao se za umjetnost, pisao je romane i dramske komade, ali je ostao upamćen kao hemičar, čije je otkriće kontraceptivne pilule sredinom 20. vijeka promijenilo društvene odnose. Nakon filma uslijedila je diskusija sa studentima – o filmu, o daljoj saradnji, budućnosti koja se mladim ljudima nudi u Crnoj Gori i Austriji, kao i mogućnostima studentske razmjene. Za organizaciju ove posjete ambasadora pobrinuo se mr Bernhard Unterer, dugogodišnji lektor Austrijske akademske razmjene (ÖAD) na Filološkom fakultetu.