Na Cetinju održana XV međunarodna anglistička konferencija

Studijski program za engleski jezik i književnost organizovao je svoju petnaestu redovnu međunarodnu konferenciju posvećenu anglo-američkoj književnosti i kulturi. Konferencija je održana u Narodnoj biblioteci“Đurđe Crnojević” i u Američkom uglu na Cetinju, 27. i 28. juna 2019. godine i bavila se temom promišljanja doma kada u njemu nijesmo, “Home-Thoughts, from Abroad.” Naslov konferencije preuzet je iz istoimene pjesme engleskog pjesnika Roberta Browninga, u kojoj lirska persona iz svog samoizgnanstva u Italiji razmišlja o proljeću u rodnoj Engleskoj. Značaj ove teme naglašava globalna slika hipermobilnosti i digitalizacije koje utiču na deteritorijalizaciju doma, koji gubi homogenost i postaje ne samo konkretan fizički prostor, već i semiotički prostor. Problematizovanju ove teme u anglo-američkoj književnosti i kulturi doprinijela su izlaganja počasnog govornika profesora Kryštofa Kozáka, sa Charles univerzitetau Pragu,kao i brojnih kolega sa univerziteta iz Velike Britanije, Sjedinjenih Država, Francuske, Italije, Njemačke, Češke, kao i sa univerziteta iz regiona.