Osnovne informacije i kontakti

Centralna biblioteka Univerziteta Crne Gore je biblioteka opštenaučnog karaktera i otvorenog tipa, podrška nastavno-obrazovnim i naučnoistraživačkim procesima na Univerzitetu i u zemlji.

Korisnici i čitaonica

Korisnici Biblioteke su studenti, nastavnici i saradnici, naučnici i istraživači, ali i svi drugi potencijalni korisnici kojima su potrebni servisi i usluge Biblioteke.

Članstvo je besplatno, a bibliotečka građa može se koristiti u čitaonici i pozajmicom. Čitaonica Biblioteke nalazi
se u prizemlju zgrade tehničkih fakulteta.

Fondovi i zbirke

Osim fondova monografskih i serijskih publikacija (to jest knjiga, udžbenika, zbornika radova, novina, časopisa, magazina i sl), Biblioteka posjeduje zbirku doktorskih, magistarskih i master radova odbranjenih na Univerzitetu Crne Gore, zbirku referensnih publikacija i dva legata.

Elektronski katalog

Fondovi i zbirke Biblioteke mogu se pretraživati preko onlajn kataloga.

Uz pomoć e-kataloga COBISS (Kooperativni online bibliografski sistem i servisi) korisnici mogu:

• saznati da li Biblioteka posjeduje određenu publikciju;
  • da li publikaciju mogu koristiti samo u čitaonici ili je dozvoljena pozajmica;
  • da li se određena publikacija čuva u nekoj drugoj crnogorskoj biblioteci ili u biblioteci u okviru regionalne bibliotečke mreže COBISS.net.

Moja biblioteka

Uz pomoć servisa Moja biblioteka na platformi COBISS članovi Biblioteke mogu onlajn rezervisati građu, produžiti
rok pozajmice, skenirati bar-kod publikacije... Aplikaciju Moja biblioteka (mCOBISS) podržavaju svi smart telefoni.

Digitalni arhiv Univerziteta Crne Gore

U Digitalnom arhivu Univerziteta Crne Gore – PHAIDRA (Permanent Hosting, Archiving and Indexing of Digital
Resources and Assets) čuvaju se sve vrste digitalnih dokumenata i objekata u okviru nastavnog i naučno-istraživačkog rada na Univerzitetu. Digitalni repozitorijum dostupan je na e-adresi phaidra.cis.ac.me.

E-teze

U integralnom dijelu Digitalnog repozitorijuma E-teze čuvaju se isključivo doktorske disertacije odbranjene na Univerzitetu Crne Gore. Disertacije se mogu pretraživati i preuzimati putem linka eteze.ucg.ac.me.

Centralna univerzitetska biblioteka / Rektorat Univerziteta Crne Gore

Adresa: Cetinjska br. 2, 81000 Podgorica

tel. pozajmica i korisnici: +382 68 814 825
tel. administracija: +382 20 271 427