Besplatne knjige i članarina za studente 5. oktobra

Centralna univerzitetska biblioteka (CUB) Univerziteta Crne Gore i ove godine će obilježiti Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama - 5. oktobar programom pod nazivom Biblioteke za studente.

Pod okriljem ovog programa, svi crnogorski studenti, bez obzira na to da li studiraju na državnom ili privatnim univerzitetima, moći će da se besplatno učlane u 17 narodnih biblioteka, u srijedu, 5. oktobra, zahvaljujući inicijativi Centralne biblioteke da narodne biblioteke u Crnoj Gori i ove godine podrže ovaj program.

Takođe, studenti Univerziteta Crne Gore i ostali korisnici Centralne biblioteke moći će 5. oktobra da dobiju po jednu knjigu iz fonda viškova CUB i Biblioteke Skupštine Crne Gore. Ova akcija će biti organizovana u okviru Bibliotečkog info ugla CUB u zgradi tehničkih fakulteta u Podgorici od 10 do 14 časova.

Narodne biblioteke u kojima se studenti mogu besplatno učlaniti, po gradovima, su:

• Andrijevica - Narodna biblioteka Andrijevica
  • Bar – Narodna biblioteka i čitaonica „Ivo Vučković“
  • Berane – Narodna biblioteka „Dr Radovan Lalić“
  • Bijelo Polje – Narodna Biblioteka - Centar za kulturu Vojislav Bulatović Strunjo
  • Budva – JU Narodna biblioteka Budve
  • Cetinje – Narodna biblioteka i čitaonica „Njegoš“
  • Herceg Novi – Gradska biblioteka i čitaonica Herceg Novi
  • Kolašin - Narodna biblioteka „Ljubo Anđelić“
  • Kotor – Gradska biblioteka i čitaonica Kotor
  • Mojkovac - Narodna Biblioteka / Centar za kulturu „Nenad Rakočević“
  • Nikšić - Narodna biblioteka “Njegoš”
  • Plav – Narodna biblioteka / Centar za kulturu Plav
  • Pljevlja – Narodna biblioteka „Stevan Samardžić“
  • Podgorica – Narodna biblioteka „Radosav Ljumović“
  • Rožaje – Narodna biblioteka Rožaje
  • Šavnik - Narodna biblioteka Šavnik / JU Centar za kulturu, sport i medije
  • Ulcinj - Narodna biblioteka “Mirko Srzentić”

Cilj obilježavanja Nacionalnog dana podizanja svijesti o bibliotekama je podsjećanje javnosti na važnost učešća biblioteka u procesu formalnog i neformalnog obrazovanja, kao i doprinos podizanju nivoa stručnosti bibliotečkog osoblja u Crnoj Gori i informacione pismenosti bibliotečkih korisnika.

Program se realizuje u okviru Erasmus+ projekta Mreže servisa za podršku bibliotečkoj mreži Zapadnog Balkana (LNSS) kroz modernizaciju biblioteka i nivoa stručnosti i kvalifikacija bibliotečkog osoblja u visokoškolskim institucijama u zemljama Zapadnog Balkana.