Obilježen Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama

Centralna univerzitetska biblioteka (CUB) obilježila je danas Nacionalni dan podizanja svijesti o bibliotekama organizovanjem nekoliko programa i akcija.

Kao centralni događaj, u Čitaonici CUB održana je konferencija pod nazivom Pretraživanje e-informacija (elektronski katalog biblioteke, Digitalni arhiv UCG, baze podataka...), na kojoj su učestvovali Nebojša Krstić, direktor Neolibrisa i predstavnik EBSCO informacionih sistema za Srbiju i Crnu Goru, Vjenceslava Ševaljević, bibliotekar savjetnik i rukovodilac Odjeljenja za razvoj bibliotečke djelatnosti u Nacionalnoj biblioteci Crne Gore "Ðurde Crnojević", Tanja Đurović, viša knjižničarka, i Danijela Boljević, viša knjižničarka (nadzornici u čitaonici CUB), zatim Jelena Terzić, inženjer u Centru informacionog Sistema, kao i Dalibor Parać, senior inženjer bibliotečkih servisa za Centralnu i Jugoistočnu Evropu EBSCO Information Services.

Zahvaljujući inicijativi Centralne univerzitetske biblioteke da sve narodne biblioteke u Crnoj Gori podrže akciju pod nazivom Biblioteke za studente, 11 narodnih biblioteka u Crnoj Gori (Cetinje, Kotor, Podgorica, Herceg Novi, Mojkovac, Kolašin, Nikšić, Plav, Budva, Bijelo Polje, Bar) danas je dozvolilo besplatno članstvo svim zainteresovanim crnogorskim studentima, bez obzira na to da li studiraju na državnom ili privatnim univerzitetima i fakultetima.

Cilj ovih akcija je dodatni doprinos afirmaciji bibliotečko-informacione struke, ali i podrška visokom obrazovanju u Crnoj Gori i afirmacija vrijednosti čitanja i obrazovanja.