Olimpijada znanja

U cilju popularizacije prirodno-matematičkih nauka, prepoznajući potrebu stalnog podsticanja darovitih učenika da razviju i iskažu svoj talenat, pod pokroviteljstvom Rektora Univerziteta Crne Gore, Crnogorske akademije nauka i umjetnosti i kompanije doMEn, Prirodno-matematički fakultet UCG i Društvo matematičara i fizičara Crne Gore organizuju Olimpijadu znanja 2022, takmičenje učenika osnovnih i srednjih škola Crne Gore iz matematike i prirodnih nauka.

Takmičenje će se održati 14. maja 2022. godine sa početkom u 11 časova u Podgorici, Zgrada tehničkih fakulteta, Džordža Vašingtona bb - u sljedećim kategorijama  (cijelo gradivo):

• Matematika (sedam kategorija): Takmiče se učenici tri posljednja razreda osnovne škole (u tri kategorije – VII, VIII i IX razred) i sva četiri razreda srednje škole (u četiri kategorije po razredima).
  • Fizika (šest kategorija): Takmiče se učenici dva posljednja razreda osnovne škole (u dvije kategorije – VIII i IX razred) i sva četiri razreda srednje škole (u četiri kategorije po razredima).
  • Biologija (šest kategorija): Takmiče se učenici dva posljednja razreda osnovne škole (u dvije kategorije – VIII i IX razred) i sva četiri razreda srednje škole (u četiri kategorije po razredima).
  • Hemija (šest kategorija): Takmiče se učenici dva posljednja razreda osnovne škole (u dvije kategorije – VIII i IX razred) i sva četiri razreda srednje škole (u četiri kategorije po razredima). Suorganizator takmičenja iz hemije je Metalurško-tehnološki fakultet Univerziteta Crne Gore.
  • Programiranje (dvije kategorije): Takmiče se učenici osnovne škole u prvoj kategoriji i učenici sva četiri razreda srednje škole u drugoj kategoriji. Takmičenje iz programiranja održaće se u petak 20. maja u 11 sati u Podgorici, zgrada tehničkih fakulteta, Džordža Vašingtona bb. Mogu se prijaviti i učenici koji će se 14. maja takmičiti u nekoj drugoj kategoriji.

Akcenat je na gradivu iz tekućeg razreda, ali se od svih takmičara očekuje poznavanje i gradiva iz prethodnih razreda. Učenici srednjih škola iz svih predmeta takmiče se po gimnazijskom programu.

Svaka škola, bez obzira na broj učenika, može poslati do četiri učenika po kategoriji (po razredu i po predmetu). Škole prijavljuju takmičare zaključno sa 18. aprilom 2022. godine. Da bismo smanjili tehnički posao oko pripremanja, sređivanja spiskova i izbjegli eventualne greške u podacima o đacima, školama I profesorima, molimo sve škole da prijave takmičare tako što će preuzeti fajl olimpijadaucesnici2022prijava.xls i popunjen nam poslati sa školske e-mail adrese na e-mail adresu olimpijada.znanja@gmail.com.

Spiskovi prijavljenih takmičara biće istaknuti na veb stranici Prirodno-matematičkog fakulteta.

Zadatke i rješenja sa Olimpijada znanja iz 2018. i 2019. godine možete pronaći na sljedećim lokacijama: OZ2018 i OZ2019.