Profesor emeritus 2005: Prof. dr Gordan Karaman

Prof. dr Gordan Karaman, za profesora emeritusa Univerziteta Crne Gore imenovan je 2005. godine.

Bio je član mnogobrojnih međunarodnih udruženja, kao i redakcija naučnih časopisa u zemlji i inostranstvu. Sada je član redakcije međunarodnog naučnog časopisa “Zootaxa”, urednik je edicije “Katalozi” Odjeljenja prirodnih nauka Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, itd.

Održao je mnogobrojna predavanja na univerzitetima i institutima širom svijeta. Za inostranog člana Akademije nauka i umjetnosti BiH izabran je 2009. godine, za člana Evropske akademije nauka i umjetnosti u Salcburgu 2014. godine, a od 2019. godine inostrani je član Ruske akademije nauka (Odjeljenje prirodnih nauka).

Na Univerzitetu Crne Gore, bio je angažovan od 1990. do 2004. godine, kao redovni profesor na Prirodno-matematičkom fakultetu u Podgorici, Odsjek za biologiju, na predmetima Invertebrata i Ekologija životinja sa zoogeografijom. U periodima od 1996. do 1997. i 2002. do 2004. godine bio je šef Odsjeka za biologiju Prirodno-matematičkog fakulteta u Podgorici.

Područje istraživanja mu je fauna, ekologija i zoogeografija Amphipoda (Crustacea) morskih, slatkovodnih i podzemnih ekosistema širom svijeta, te fauna Formicidae (Hyme-noptera). Objavio je preko 345 naučnih radova u zemlji i inostranstvu i opisao niz novih rodova i vrsta za nauku širom svijeta (preko 200).

Niz novootkrivenih rodova i vrsta od strane drugih istraživača posvećeno je njemu (Autonoe karamani, Megacyclops gordani, itd.). Najpoznatije knjige su: “Fauna Amphipoda Italije” (1993), “Fauna Amphipoda Mediterana” (zajednička monografija nekoliko autora u 4 volumena) (1982–1998), Barnard, J. L. & Karaman, G., “The Families and Genera of Marine Gam-maridean Amphipoda (Except Marine Gammaroids)”. Part 1 and 2. — Records of the Australian Mu-seum, Supplement 13 (parts 1 and 2): 1–866 (1991), itd.

Rođen je 1. oktobra 1938. godine u Skoplju. Osnovnu školu završio je u Splitu, gimnaziju u Dubrovniku i Skoplju. Diplomirao je 1961. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu u Skoplju, odsjek Biologija. Doktorirao je 1964. godine na Prirodno-matematičkom fakultetu u Beogradu — Odsjek za biologiju.

Tokom svoje karijere rado je i u Zavodu za biologiju mora u Kotoru kao asistent (1963-1966); u Biološkom institutu u Podgoric; kao naučni saradnik(1966),  viši naučni saradnik (1971)  i naučni savjetnik (1976). Bio je i   generalni direktor Instituta za biološka i medicinska istraživanja u Podgorici (1980 -1982), rukovodilac Hidrobiološkog odjeljenja Biološkog instituta u Podgorici (1982-1990) i  profesor na Nastavničkom fakultetu, Odsjek za biologiju, u Nikšiću, 1987 - 1989.

Izabran je za predavača na Prirodno-matematičkom fakultetu u Kragujevcu i za predavača na Univerzitetu Donja Gorica u Podgorici na predmetu Filozofija biologije. U penziji je od oktobra 2004. godine.