Rektorat, 01.01.2017

Predsjednik Upravnog odbora Prof. dr Duško Bjelica

Predsjednik Upravnog odbora   Prof. dr Duško Bjelica

Prof. dr Duško Bjelica, predsjednik Upravnog odbora Univerzietta Crne Gore, rođen je 7. oktobra 1963. godine u Podgorici, gdje je završio osnovnu i srednju ekonomsku školu - smjer fizičko vaspitanje.

Nastavnički fakultet, smjer fizičko vaspitanje, završio je na Univerzitetu ,,Veljko Vlahović”, nakon čega je diplomu profesora fizičke kulture i višeg fudbalskog trenera stekao na Fakultetu fizičke kulture Univerziteta u Novom Sadu. Magistrirao je na Fakultetu fizičke kulture Univerziteta „Sv. Kiril i Metodije“ u Skoplju, dok je zvanje doktora nauka iz oblasti fizičke kulture stekao na Fakultetu fizičke kulture Univerziteta u Beogradu 2003. godine.

Od 2005. godine radi na  Univerzitetu Crne Gore, na Filozofskom fakultetu, gdje je i ranije predavao kao saradnik, a bio je i rukovodilac studijskih programa fizička kultura, sportski treneri i sportski novinari. Odlukom Senata iz 2005. godine  izabran je u zvanje docenta, a odlukom istog univerzitetskog tijela iz 2010. godine u zvanje vanrednog profesora. U zvanje redovnog profesora izabran je u januaru 2015.godine. Kao univerzitetski profesor predavanja je držao na fakultetima za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta u Beogradu, Mostaru,Tuzli i Sarajevu.

Prof. Bjelica je bio aktivni fudbaler i fudbalski trener.

Bio je u dva mandata dekan Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore, član je i Senata Univerziteta Crne Gore. Predsjednik je UO UCG, član Odbora za doktorske studije i član Nacionalnog savjeta za sport Crne Gore. Bio je član Savjeta za visoko obrazovanje Vlade Crne Gore. Predsjednik je sportske asocijacije Montenegrosport iz Podgorice, a bio je i  rukovodilac Škole fudbala Montenegrosport iz Podgorice.

Glavni je urednik međunarodnog časopisa Montenegrin Journal of Sports Science and Medicine koji se nalazi u 53 indeksnih međunarodnih baza. Glavni je urednik časopisa Sport Mont koji se nalazi 12 međunarodnih indeksnih baza. Jedan je od osnivača  Otvorene međunarodne zabavne fudbalske škole u Crnoj Gori sa sjedištem u Danskoj (Kopenhagen).

Dobitnik je nagrade sportskog komiteta  Huan Antonio Smaran u Barseloni 2007.godine, proglašavan je za najboljeg sportskog radnika u Podgorici,za najboljeg pedagoga fizičke kulture u Nikšiću, a od fakulteta za sport i fizičko vaspitanje iz Sarajeva i Novog Sada dobitnik je nagrada za naučni doprinos od  međunarodnog značaja.

Učesnik je  mnogih međunarodnih naučnih kongresa i konferencija na kojima je imao više zapaženih i plenarnih izlaganja koja su javno publikovana. Predsjednik je Crnogorske sportske akademije iz Podgorice, stručne i naučne sportske organizacije koja broji preko 1200 članova.

Prof.dr Bjelica je do sada, kao autor i koautor,  objavio  preko 200 radova u međunarodnim časopisma i 56 knjiga- naučnih i stručnih monografija i udžbenika.

Adresa: Cetinjska 2

Telefon: +382 (0) 20 414 207