Zašto odabrati Filološki fakultet?

Ukoliko gajite ljubav i interesovanje prema proučavanju različitih jezika i humanistici uopšte, zapažate aktivno, izvan rutine i želite da se bavite kreativnom vrstom posla, Filološki fakulet Univerziteta Crne Gore je najbolji izbor za vas.

Jezik je, kako je davno rekao Vuk Karadžić, hranitelj naroda, dok je Karl Marks tvrdio da čovjek više vrijedi ukoliko govori više jezika. Ukoliko upišete Filološki fakultet bićete u prilici da studirate na jednom od sedam studijskih programa i izučavate engleski, francuski, ruski, italijanski, njemački jezik i književnost, kao i crnogorski, odnosno srpski jezik i južnoslovenske književnosti. Takođe, možete izabrati španski kao drugi strani jezik na osnovnim studijama.

Razvijena međunarodna saradnja i značajan broj studentskih mobilnosti pružaju priliku studentima ovog Fakulteta da dio studija provedu na stipendiranoj razmjeni na renomiranim univerzitetima i na taj način, u realnom vremenu, osjete sve čari jezika koji izučavaju ili nekog novog jezika.

Razvijene aktivnosti Ruskog centra i Centra za nastavna sredstva Instituta Gete za učenje njemačkog jezika doprinose kulturološkoj dinamici ovog Fakulteta, a od posebne važnosti je i angažman lektora koje obezbjeđuju strane ambasade. Fakultet ima ustanovljene i dvojne master diplome iz oblasti francuskog jezika i književnosti sa Univerzitetom Fransoa Rable u Turu.

Studijski programi

Osnovne studije:

• Engleski jezik i književnost
  • Ruski jezik i književnost
  • Italijanski jezik i književnost
  • Francuski jezik i književnost
  • Njemački jezik i književnost
  • Crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti
  • Srpski jezik i južnoslovenske književnosti

Master studije:

• Engleski jezik i književnost
  • Engleski jezik – prevodilaštvo
  • Ruski jezik i književnost
  • Italijanski jezik i književnost
  • Francuski jezik i književnost
  • Njemački jezik i književnost
  • Crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti
  • Srpski jezik i južnoslovenske književnosti

Doktorske studije:

• Jezik i književnost

Koje škole imaju prohodnost za upis?

Crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti – Gimnazija i sve srednje stručne škole

Srpski jezik i južnoslovenske književnosti – Gimnazija i sve srednje stručne škole

Ruski jezik i književnost – Gimnazija i sve srednje stručne škole

­­Francuski jezik i književnost – Gimnazija i sve srednje stručne škole

Engleski jezik i književnost – Gimnazija, ekonomska, turistička i medicinska škola

Italijanski jezik i književnost – Gimnazija, ekonomska, turistička i medicinska škola

Njemački jezik i književnost – Gimnazija, ekonomska, turistička i medicinska škola

Da li je potrebno polagati prijemni ispit za upis za studijske programe fakulteta?

Za upis na ovaj fakultet nije potrebno polagati prijemni ispit.

U kojim institucijama se obavlja praksa na ovom fakultetu?

Na Filološkom fakultetu praksa se obavlja u osnovnim školama i u Gimnaziji „Slobodan Škerović“ u Podgorici, kao i Gimnaziji „Slobodan Cerović“, u Nikšiću.

Šta poslije završetka studija?

Po završetku ovog fakulteta student/studentkinja dobija kvalitetno obrazovanje u oblasti stranih i maternjih jezika i književnosti i spreman je za rad u struci koju odabere. Izučavanje  jezika doprinosi stvaranju svestrano obrazovanih i društveno odgovornih osoba, kojima znanje jezika pomaže da pomjeraju granice sopstvenog okruženja i razvijaju otvorenost i bliskost sa različitim kulturama, običajima i naravima drugih podneblja i drugačijih civilizacijskih karakteristika i tradicija.

Gdje se u Crnoj Gori može zaposliti svršeni student Filološkog fakulteta?

Diploma Filološkog fakulteta daje prohodnost za veliki broj profesija, pa filolozi najčešće rade kao nastavnici, novinari, prevodioci, lektori, PR menadžeri, kritičari, analitičari, bibliotekari, političari, kopirajteri, kreativni direktori, naučnici i istraživači, a možete ih naći i na najvišim upravljačkim mjestima u korporacijama.

Istorijat fakulteta

Filološki fakultet osnovan je u oktobru 2015. godine, nakon što je Odlukom Vlade (Službeni list CG br. 49/15 od 20. 08. 2015) Institut za strane jezike u Podgorici pripojen ovom Fakultetu. Prije formiranja Filološkog fakulteta, studijski programi funkcionisali su u okviru Filozofskog fakulteta.

Najstariji studijski program za strane jezike na Fakultetu SP za engleski jezik i književnost formiran 1990. godine dok je najmlađi SP za njemački jezik i književnst oformljen akademske 2004. godine.

Kontakt:

Danila Bojovića bb,