Detalji HORIZONT EVROPA poziva za ČVORIŠTA IZVRSNOSTI - EXCELLENCE HUBS




Detalji HORIZONT EVROPA poziva za ČVORIŠTA IZVRSNOSTI - EXCELLENCE HUBS

 

 

 

 

 

 

 

 

U okviru oblasti Širenje učešća i jačanje evropskog istraživačkog prostora (Widening participation and strengthening the European Research Area) programa Horizont Evropa, otvoren je poziv za uspostavljanje Čvorišta izvrsnosti (Excellence Hubs) sa rokom za podnošenje prijava do 15. marta 2022. godine i ukupnim budžetom od 50 miliona EUR.

Ovo je nova inicijativa u okviru programa Horizont Evropa, koja ima za cilj da ojača inovacione ekosisteme u naučno manje razvijenim zemljama EU i pridruženim zemljama (widening countries) i šire, stvarajući bolje veze između akademske zajednice, biznis sektora i vlade, u skladu sa regionalnim ili nacionalnim strategijama pametne specijalizacije.

Čvorišta izvrsnosti usmjerena su na jačanje regionalne izvrsnosti u oblasti inovacija u ekosistemima uspostavljenim na određenoj lokaciji (place-based ecosystems) kroz prekograničnu saradnju koja se bazira na zajedničkoj strategiji i/ili uz lance koji donose dodatnu vrijednost. Ovakvi inovacioni ekosistemi ključni akcenat stavljaju na geografsku blizinu, a podrazumijevaju čvrstu povezanost različitih aktera, po principu četvorostrukog heliksa, koji treba da udruženim snagama podižu nivo inovativnosti i izvrsnosti u svom regionu. Za razliku od tradicionalnih modela klastera, ekosistemi predstavljaju dinamične mreže koje podrazumijevaju i saradnju između konkurentski nastrojenih aktera (coopetition) kako bi sve strane ostvarile benefite.

Očekivano trajanje projekata je do 4 godine, sa budžetom od 3 do 5 miliona EUR po projektu.

Predlog projekta podnosi konzorcijum koji treba da čine najmanje dva inovaciona ekosistema iz dvije različite zemlje, pri čemu u svakom od njih moraju biti prisutne sve komponente četvorostrukog heliksa (istraživačke institucije, organizacije iz privatnog/biznis sektora, vladinog sektora, društveni akteri). U ekosistemu mora postojati najmanje jedna istraživačka institucija i jedno privredno društvo (koje postoji najmanje 3 godine i ima dokaz o aktivnom poslovanju) koji bi potpisali ugovor o dodjeli granta. Iako je predviđeno učešće samo widening zemalja, takođe je moguće učešće aktera iz ostalih zemalja pod uslovom da je njihovo učešće značajno za realizaciju projekta i opravdano za njegovo uspješno sporovođenje. Takođe, preporuka je da konzorcijum ne bude prevelik, odnosno da ne bude više od 20 partnera, u cilju lakšeg upravljanja projektom.

Više detalja o samom pozivu i uslovima prijavljivanja može se naći na na Portalu o mogućnostima finansiranja i prijavljivanja na tendere, putem kojeg se podnose i projektne prijave, a možete pogledati i snimak info dana Evropske komisije koji je na ovu temu održan 9. jula.



Ne propustite nijednu važnu vijest, pretplatite se na vijesti Akademski forum.