Erasmus+ izgradnja kapaciteta u oblasti visokog obrazovanja

U programu Erasmus+ aktivnosti jačanja kapaciteta u visokom obrazovanju (CBHE) se sastoje iz 3 specifična Potprograma:

• Potprogram 1: Podsticanje pristupa saradnji u visokom obrazovanju
  • Potprogram 2: Partnerstva za transformaciju u visokom obrazovanju
  • Potprogram 3: Projekti strukturnih reformi

Projekti iz oblasti jačanja kapaciteta u visokom obrazovanju treba da doprinesu sljedećim glavnim prioritetima Evropske komisije:

• zeleni plan
  • digitalna transformacija
  • integracija migranata
  • upravljanje, mir, sigurnost i ljudski razvoj
  • održivi rast i radna mjesta

Ko može da podnese projektnu prijavu?

Za Potprograme 1 i 2 aplikanti moraju biti pravna lica: visokoškolske ustanove (VŠU) ili organizacije VŠU, ili organizacije ili institucije aktivne na tržištu rada ili u oblastima obrazovanja, obuke i mladih, a koje su osnovane u državi članici EU, u trećoj zemlji pridruženoj Programu ili u kvalifikovanoj trećoj zemlji koja nije pridružena Programu.

Među gore opisanim entitetima, samo visokoškolske ustanove (VŠU) ili organizacije VŠU mogu biti koordinatori CBHE projekta.

Sastav konzorcijuma je sledeći:

Nacionalni projekti (otvoreni samo za regione 2, 3, 5a, 6, 7a, 8a, 9):

• najmanje 2 države članice EU ili treće zemlje pridružene Programu (svaka od ovih zemalja mora uključiti najmanje 1 VŠU).
  • samo 1 kvalifikovana treća zemlja koja nije pridružena Programu (uključujući najmanje 2 VŠU).

Broj organizacija učesnica iz trećih zemalja koje nisu pridružene Programu mora biti jednak ili veći od broja organizacija učesnica iz država članica EU i trećih zemalja pridruženih Programu.

Višedržavni projekti (otvoreni za sve regione koji ispunjavaju uslove):

• najmanje 2 kvalifikovane treće zemlje koje nisu pridružene Programu. Svaka od ovih zemalja mora uključiti najmanje 2 VŠU. Treće zemlje koje nisu pridružene Programu mogu biti iz istog regiona (regionalni projekti) ili iz različitih regiona (međuregionalni projekti);

*Izuzetak: U trećim zemljama koje nijesu pridružene Programu gdje je broj VŠU koje priznaju nadležni nacionalni organi manji od 5 u cijeloj zemlji, ili u slučajevima kada jedna institucija predstavlja više od 50% ukupne studentske populacije u zemlji, biće prihvaćene prijave projekata koje uključuju samo jednu VŠU iz tih zemalja.

Trajanje projekta

Projekti bi trebalo da traju 24 ili 36 mjeseci (moguća su produženja, kroz amandmane i ako su propisno opravdana).

Sastav konzorcijuma za Potprogram 3 je sledeći:

• najmanje 1 kvalifikovana treća zemlja koja nije pridružene Programu (svaka zemlja učesnica mora uključiti najmanje 2 VŠU ustanove i nacionalni nadležni organ (npr. Ministarstvo) koji je odgovoran za visoko obrazovanje u zemlji.

Trajanje projekta za Potprogram 3:

Projekti bi normalno trebalo da traju 36 ili 48 meseci (moguća su produženja, kroz amandmane i ako su propisno opravdana).

Kome da podnesete projektnu prijavu?

Prijave se predaju putem web portala  Evropske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA).

Potprogram 1

Topic ID: ERASMUS-EDU-2024-CBHE-STRAND-1

Potprogram 2

Topic ID: ERASMUS-EDU-2024-CBHE-STRAND-2

Potprogram 3

Topic ID: ERASMUS-EDU-2024-CBHE-STRAND-3

Do kada je rok za podnošenje prijava?

Krajnji rok za podnošenje prijava je 8. februar u 17:00 časova (po briselskom vremenu).

Koja su pravila finansiranja?

Finansijska podrška dodjeljuje se u vidu jednokratnih iznosa (lump sum). Iznos jednokratnog doprinosa određivaće se za sva bespovratna sredstva na osnovu procijenjenog proračuna aktivnosti koju podnosilac prijave predlaže. Tijelo koje dodjeljuje bespovratna sredstva odrediće jednokratni iznos za sva bespovratna sredstva na osnovu prijedloga, rezultata ocjenjivanja, stopa finansiranja i najvećeg iznosa bespovratnih sredstava utvrđenog u pozivu za podnošenje prijedloga. Iznons za bespovratna sredstva EU po projektu je sledeći:

• Za Potprogram 1 – Podsticanje pristupa saradnji u visokom obrazovanju: Između 200.000 i 400.000 eura po projektu
  • Za Potprogram 2 – Partnerstva za transformaciju u visokom obrazovanju: Između 400.000 i 800.000 eura po projektu
  • Za Potprogram 3 – Projekti strukturne reforme: Između 600.000 i 1.000.000 eura po projektu.

Troškovi opreme treba da iznose najviše 35% vrijednosti dodjeljenog granta EU, a grant EU će pokriti 100% prihvatljivih troškova.

Troškovi za podugovaranje bi trebalo da iznose najviše 10% vrijednosti dodeljenog granta EU.

Finansijska podrška trećim licima nije dozvoljena.

Više detalja je opisano u modelu ugovora o grantu koji je dostupan na Portalu Funding and Tender Opportunities Portal (FTOP).

Poziv za podnošenje predloga projekata možete pronaći ovdje.

Programski vodič za Erasmus+ CBHE za 2024. godinu možete pronaći ovdje.