Akcija Erasmus Mundus

Aktivnosti Erasmus Mundus obuhvataju:

- potprogram: zajedničke magistarske studije Erasmus Mundus (EMJM) i

- potprogram: mjere za pripremu zajedničkih magistarskih studija Erasmus Mundus (EMDM).

Zajedničke magistarske studije Erasmus Mundus

Svaka visokoškolska ustanova (HEI) osnovana u kvalifikovanoj zemlji može podnijeti prijavu. Podnosilac se prijavljuje u ime partnerstva koje uključuje druge VŠU. Predlog mora da predstavlja potpuno razvijen i akreditovan zajednički studijski program, spreman za pokretanje i oglašavanje širom svijeta, ako bude izabran.

O Zajedničkim magistarskim studijama Erasmus Mundus (EMJM)

Zajedničke magistarske studije Erasmus Mundus su integrisani studijski programi visokog nivoa, na master nivou. Oni su dizajnirani i sprovedeni od strane međunarodnog partnerstva visokoškolskih institucija. EMJM uključuje najmanje tri visokoškolske ustanove iz tri različite zemlje, od kojih najmanje dvije moraju biti države članice EU i treće zemlje pridružene Programu (ranije se zvale Programske zemlje).

Pored toga, studijski program EMJM može uključiti druge obrazovne i/ili neobrazovne partnere sa specifičnom stručnošću i interesovanjem za oblast studija.

EU obezbjeđuje finansiranje i za vođenje ovih programa i za nuđenje konkurentnih stipendija najboljim studentima širom sveta.

Trajanje: 6 akademskih godina, pokrivajući najmanje 4 izdanja master programa

Odobrena sredstva po projektu: do 5 miliona eura

EU stipendija za pojedince: 1.400 eura mjesečno (maks. 24 mjeseca)

Rok: 16. februar 2023. 1:00 po srednjeevropskom vrijemenu

Aktivnosti i ishodi

Potpuno integrisani nastavni plan i program mora uključivati najmanje 2 studijska perioda u 2 zemlje (različite od zemlje prebivališta studenata), od kojih najmanje jedna mora biti država članica EU ili treća zemlja pridružena Programu. EMJM upisuje izvanredne studente širom svijeta.

Trajanje svakog izdanja master: 1 do 2 akademske godine (60, 90 ili 120 ECTS).

Vrsta diplome koja se dodeljuje: ili zajednička diploma (preporučeno) ili više diploma.

Mjere za pripremu zajedničkih magistarskih studija Erasmus Mundus (EMDM)

Svaka visokoškolska ustanova (HEI) osnovana u kvalifikovanoj zemlji može podnijeti prijavu. Podnosilac prijave može da mobiliše grupu drugih VŠU za osnivanje konzorcijuma. Međutim, ako bude izabran, sporazum o grantu će imati oblik ugovora sa jednim korisnikom, pri čemu će aplikant biti jedini korisnik.

O Mjerama za pripremu zajedničkih magistarskih studija Erasmus Mundus (EMDM)

Mjere za pripremu zajedničkih magistarskih studija Erasmus Mundus (EMDM ) uvedene su 2021. godine. One podržavaju dizajn visokoobrazovnih i integrisanih studijskih programa, na nivou master studija. Zajedničke programe osmišljava i realizuje međunarodno partnerstvo visokoškolskih ustanova. Pored toga, mogu uključiti druge obrazovne i/ili neobrazovne partnere sa specifičnom stručnošću i interesovanjem za oblast studija.

EMDM podstiču visokoškolske ustanove da razvijaju nove, inovativne i visoko integrisane master programe olakšavanjem uspostavljanja ovakvih međunarodnih partnerstava. EMDM imaju za cilj da uključe države članice EU i treće zemlje pridružene Programu (ranije nazvane Programske zemlje), institucije i/ili tematske oblasti koje su na neki način nedovoljno zastupljene u Erasmus Mundus akciji.

Mjere za pripremu zajedničkih magistarskih studija Erasmus Mundus i Zajedničke magistarske studije Erasmus Mundus (EMJM) predstavljaju dva nezavisna potprograma u okviru akcije Erasmus Mundus. Ne postoji obaveza implementacije EMDM prije EMJM. Dodjela EMDM ne podrazumijeva automatsko finansiranje u okviru EMJM, a završetak EMDM projekta nije kriterijum za dodjelu EMJM.

Trajanje: 15 mjeseci

Iznos sredstava EU: 55.000 eura jednokratnog iznosa

Rok: 15. februar 2024., 17h po centralnoevropskom vremenu

Aktivnosti i ishodi

Korisnik će pokrenuti aktivnosti uspostavljanja kontakata i saradnje u cilju uspostavljanja master programa. Ovo poslednje bi trebalo da ponudi potpuno integrisani nastavni plan i program. Međunarodno partnerstvo visokoškolskih ustanova trebalo bi da čine najmanje tri VŠU iz tri različite zemlje, od kojih najmanje dve moraju biti države članice EU i treće zemlje pridružene Programu.

Master program će uključivati obaveznu fizičku mobilnost za sve regrutovane studente i imaće ambiciju da regrutuje odlične kandidate širom sveta.

Do kraja projekta, uključene visokoškolske ustanove će se dogovoriti o osnovnim sledećim zajedničkim mehanizmima za master program u razvoju:

• zajedničke procedure za prijavu, prijem, selekciju i praćenje studenata
  • pravila i procedure za ispite učenika i evaluaciju rada
  • zajednički dizajn programa i integrisane aktivnosti nastave/obuke
  • zajedničke usluge koje se nude studentima
  • zajednička strategija promocije i podizanja svijesti
  • zajedničko administrativno i finansijsko upravljanje od strane partnerstva
  • politika zajedničkih diploma
  • nacrt ugovora o partnerstvu

Više informacija možete pronaći na veb stranici Nacionalne Erasmus+ kancelarije i u Erasmus+ programskom vodiču.