Nova objava - 09.04.2020 17:29 O M. Bulatoviću

Miodrag Bulatović rođen je 20. februara 1930. godine u Okladama kod Bijelog Polja. Osnovnu školu završio je u rodnom selu, potom gimnaziju u Kruševcu, a na Beogradskom univerzitetu studirao je psihologiju i književnost. Živio je u Ljubljani i Beogradu, ali je i izvjestan period života proveo u inostranstvu, najduže u Parizu i u Njemačkoj. Svojom prvom knjigom pripovijedaka Đavoli dolaze (1955), raskidajući sa tradicionalnim modelom pripovijedanja i dominirajućom socrealističkom poetikom, izazvao je veliko interesovanje čitalačke publike, ali i oštru podijeljenost književne kritike. Narednu knjigu, ciklus pripovijedaka Vuk i zvono, objavljuje 1958. godine, a godinu kasnije roman Crveni petao leti prema nebu. Zatim objavljuje najprevođenije romane  Heroj na magarcu (1967, druga verzija 1981) i Rat je bio bolji (1969, druga verzija 1977). Četvrti roman Ljudi sa četiri prsta objavljen je 1975. godine. Iste godine za to djelo Bulatović dobija NIN-ovu nagradu za najbolji roman napisan na srpskohrvatskom jeziku, a dvije godine potom i nagradu Narodne biblioteke Srbije za najčitaniju knjigu. Roman Peti prst objavljuje 1977. godine, a četiri godine kasnije (1981) i svoj poslednji roman Gullo Gullo.  Napisao je i jednu dramu, tačnije dramu apsurda Godo je došao, koja je objavljena 1966. i sedam radio i TV igri (Oči pune dima, Vojnik koji se udaljava, Pero i Jovo, Stara koža i dve komedije, Masakr kraljeva i Srce i noge). Bulatović je bio aktivan saradnik u mnogim časopisima i novinama (Ljetopis matice srpske, Naša stvarnost, Omladina, Studentski književni list, Politika, Pobjeda, Borba...). Umro je u Igalu, 15. marta 1991. godine. Sahranjen je na Novom groblju u Beogradu u Aleji zaslužnih građana pored Miloša Crnjanskog.