Održan vebinar na temu nadzora unošenja vektorskih vrsta na graničnim prelazima

U okviru VectorNet – „European network for sharing data on the geographic distribution of arthropod vectors, transmitting human and animal disease agents“ („Evropska mreža za razmjenu podataka o geografskom rasporedu vektora člankonožaca, prenosnika/vektora uzročnika bolesti ljudi i životinja“), odnosno VectorNet Evropske mreže za medicinsku i veterinarsku entomologiju, zajedničkog projekta: ECDC (European Centre for Disease Prevention and Control, an Agency of the European Union, Solna, Sweden) i EFSA (European Food Safety Authority, Parma, Italy), održan je treći vebinar pod nazivom „Nadzor unošenja vektorskih vrsta na graničnim prelazima“.

Vebinarom su rukovodili Arjan Stroo (Nederlandse Voedsel en Warenautoriteit, Centre for Monitoring of Vectors, Wageningen, Nederland), Jolyon Medlock (Head of Medical Entomology at Public Health England (Emergency Response Department) Wiltshire United Kingdom), a moderator je bio Francis Schaffner (Associate researcher at National Centre for Vector Entomology, Institute of Parasitology, University of Zurich, Switzerland).

Međunarodni transport i putovanja značajno doprinose nekontrolisanom širenju vektorskih bolesti (vector-borne diseases - VBD), uključujući i širenje patogena i širenje njihovih prenosnika / vektora. Na osnovu toga na webinaru je razmatrano kako primijeniti aktivni nadzor nad invazivnim vrstama na graničnim prelazima (PoE). Uključeni su stručnjaci koji vrše nadzor i kontrolu vektora, a dio su VectorNet entomološke mreže. Poseban akcenat je stavljen na pitanja koja se tiču glavnih ciljeva nadzora, potrebe i neophodnih koraka za razvijanje efikasnog i sveobuhvatnog protokola nadzora, načina primjene nadzora, kao i uticaja rezultata nadzora na naredne korake, kao što je vektorska kontrola. Nakon završetka vebinara, učesnicima će biti proslijeđen sumirani dokument dogovorenih smjernica - kako najbolje primijeniti nadzor nad vektorima na PoE.

Vebinar je podržan i od strane COST Action AIM (Aedes Invasive Mosquitoes), projekta čiji je učesnik Univerzitet Crne Gore - Biotehnički fakultet i EMCA – European Mosquito Control Association (Evropskog udruženja stručnjaka za suzbijanje komaraca) koje je pod pokroviteljstvom Univerziteta Crne Gore – Biotehnički fakultet održalo VIII EMCA Konferenciju u Bečićima, marta 2017. godine.
Vebinar je održan na platformi ECDC Virtualna Akademija (EVA), https://eva.ecdc.europa.eu. Na vebinaru je ispred Biotehničkog fakulteta, Univerziteta Crne Gore, učestvovao doc. dr Igor Pajović kao član VectorNet entomološke mreže za Crnu Goru; mreže koja obuhvata članice EU/EEA; zemlje kandidate za proširenje i zemlje obuhvaćene EU politikama susjedstva.