Gostujuće predavanje prof. dr Ewe Szperlik sa Univerziteta „Adam Mickjevič” u Poznanju

Na Studijskom programu za crnogorski jezik i južnoslovenske književnosti je u periodu od 22 – 26. maja gostovala prof. dr Ewa Szperlik sa Univerziteta „Adam Mickjevič” (Poznanj, Poljska), zaposlena u Institutu za slovenske filologije. Profesorka Szperlik se već godinama bavi didaktičkim radom, kao i istraživanjima savremene književnosti južnoslovenskih prostora. Posebnu pažnju među kolegama i studentima izazvalo je predavanje „Lokalno i globalno u prozi Josipa Mlakića: od postapokaliptičke distopije, preko (anti)ratnog pisma, do poetike posthumanizma”. U okviru navedenog predavanja prezentovana su istraživanja o ulozi književnosti kao izvora refleksije (o stanju ljudskosti), te razmatranja o književnom djelu kao mediju i rezervoaru pamćenja, koji prati najnovije i aktuelne civilizacijske probleme (npr. tezu o „kraju čovjeka” F. Fukuyame, dolazeću kiborgizaciju i sumrak antropocentrizma). Djela ovog bosanskohercegovačkog pisca su izvrstan književno-istraživački materijal za upotrebu različitih interdisciplinarnih metodoloških alata, što se sve češće naglašava na području nove humanistike, posebno ekokritike, geotraume, ekocida, dark ecology i animal studies područja istraživanja. Mračni i tajanstveni svijet Mlakićevih romana, najčešće svedenih na totalitarnu distopiju, izražava i kritiku neoliberalizma kao uzroka negativnih promjena vezanih uz globalizaciju, uništavanje okoliša, marginalizovanje i društveno isključivanje (pojedinaca ili određenih skupina). Balkanski prostori i njihova istorija neizbježno i ponekad polemički povezuju Mlakićeva djela sa stvaralaštvom i monumentalnim pitanjima koje nalazimo npr. kod Iva Andrića.

Dolazak i boravak prof. Ewe Szperlik realizovan je kao rezultat naučne saradnje partnerskih univerziteta i dugogodišnje razmjene (naučnih kadrova i studenata) u okviru programa Erasmus + Teaching Staff Mobility.