Intenziviranje saradnje muzičkih akademija u Crnoj Gori i Srbiji

Međuinstitucionalna saradnja muzičkih akademija u Crnoj Gori i Srbiji biće u narednom periodu aktivnija i podignuta na veći nivo, zaključak je sastanka rukovodstva Univerziteta Crne Gore i predstavnica Fakulteta muzičke umetnosti (FMU) u Beogradu.

Sastanku na kome se razgovaralo o dugogodišnjoj saradnji Muzičke akademije UCG i beogradske Akademije, kao i o oblastima njenog potencijalog unapređenja, prisustvovali su pored rektora Univerziteta Crne Gore Vladimira Božovića i dekanice Fakulteta muzičke umetnosti (FMU) u Beogradu Ljiljane Nestorovske, prorektorice za internacionalizaciju i nauku UCG Sanja Peković i Irena Orović, prodekanica za nastavu Fakulteta muzičke umetnosti (FMU) u Beogradu Dragana Jovanović, kao i prodekanica za međunarodnu saradnju Muzičke akademije UCG Tatjana Krkeljić.

Rektor Božović izrazio je spremnost da podrži učešće crnogorske Muzičke akademije u organizaciji umjetničkih programa u sklopu kojih bi aktivnosti bile realizovane i u saradnji sa beogradskom Akademijom.

„Univerzitet Crne Gore će nastaviti da pruža podršku Muzičkoj akademiji UCG da kroz zajedničke umjetničke projekte sa subjektima iz neposrednog i šireg okruženja, korača uspješno ka ostvarenju svoje misije da obrazuje mlade i kvalitetne kadrove koji idu u korak sa modernim evropskim trendovima, kao i da širi i unapređuje znanje, učenje i vještine, uz potpunu otvorenost za saradnju sa drugim institucijama”, kazao je on.

Dekanica Nestorovska predstavila je umjetničke aktivnosti najvećeg fakulteta u okviru Univerziteta umetnosti u Beogradu i izrazila nadu da će buduća saradnja na nivou akademija, a onda i na nivou ova dva univerziteta ići u pozitivnom pravcu i iznjedriti naprednije oblike umjetničkog stvaralaštva.

Dugogodišnja saradnja Muzičke akademije UCG i beogradske Akademije, kako su kazale prodekanice za međunarodnu saradnju, uspostavljena je od prvog dana osnivanja MA UCG i danas se ogleda kroz Erasmus + projekte poput China-CEEC, Forum of Music Academy Deans and Rectors i  one koji treba da se realizuju, poput BASSO projekta Akademije u Sofiji.

Na sastanku je bilo riječi i o izgradnji veza i sa Akademijom umetnosti u Beogradu.