Strani studenti o iskustvu studiranja na Univerzitetu Crne Gore

Kroz programe razmjene ne odlaze samo naši studenti na studije u inostranstvo, već i studenti iz Evrope i svijeta dolaze na Univerzitet Crne Gore. Kako izgleda kada ste strani student i učestvujete u studentskom životu nekog od fakulteta Univerziteta Crne Gore, saznali smo od studenata,  koje smo zatekli na redovnom terminu časa Crnogorskog jezika, u zgradi Rektorata.

-  UniverziImagetet Crne Gore je dobar Univerzitet i uprkos tome što prepreku predstavlja to što nema predavanja na engleskom jeziku, profesori zaista brinu o studentima koji dolaze sa strane, kaže Ana Milaš iz Ukrajine, student političkih nauka u Poljskoj.

Ona govori engleski, ruski, ukrajinski, poljski i češki, pa joj crnogorski, kaže, dobro ide, kao jedan od slovenskih jezika. U Crnoj Gori će kroz Erasmus program provesti pola godine, na master studijama Fakulteta za političke nauke, na usmjerenju Međunarodni odnosi.

„Crna Gora je praktično nova zemlja, sa iskustvom od 10 godina nezavisnosti, pa mi je, sa aspekta političkih nauka, interesantno kako se ova zemlja razvija, kao i različitosti među kulturama, stavovi Vlade o Erasmusu, Evropskoj uniji, o čemu ću i pisati u svom eseju na kraju“, objašnjava Ana.

Za studijski program kaže da se ne razlikuje puno od onog u Poljskoj, osim u pogledu načina polaganja ispita na kraju, jer će na engleskom jeziku priložiti rad i imat usmeni dio ispita. Već u prvom mjesecu boravka ima dobro iskustvo i svoj krug prijatelja.

„Ovdje su mladi ljudi zatvoreni, druže se u grupama, ali vremenom postaju otvoreni i prijateljski nastrojeni. Družimo se, stalno putujemo, idemo na izlete i zabavno nam je. Novina mi je bio i susret sa velikim brojem religija u Crnoj Gori, ali je ta različitost dobra, jer ne vidim da postoje problemi zbog njih“, priča Ana.

Mladi ljudi iz Crne Gore, smatra ona nisu „otvorenog uma“ i poprilično su konzervativni, usljed zatvorenog kruga u kojem se kreću.

„Većina njih, pa čak i mladi ljudi do 25 godina, nisu napuštali Crnu Goru i ne idu u insotranstvo. Crna Gora je mala zemlja, kao jedna regija u Ukrajini, pa je time još čudnije odsustvo njihove mobilnosti, ne samo kao studenata već i kao mladih ljudi koji žele da upoznaju drugu zemlju“, ispričala je Ana svoje utiske.

Valters-Valts Jansons iz Latvije se u  posljednjem trenutku odlučio da dođe kroz Erasmus program na Ekonomski fakultet Univerziteta Crne Gore.

Image

„Samo ime mi je zvučalo dobro“, kazao je on, a njegovi prvi utisci govore da je „teže studirati u Crnoj Gori nego u Latviji, jer nemate toliko slobodnog vremena“.

„Studenti u Latviji idu tri puta nedjeljno na Univerzitet, a nekada i četiri puta. Recimo, petak je obično dan kada morate da završite domaće zadatke za Univerzitet, ali ovdje se praktično ide svaki dan, osim nedjeljom, ako sam u pavu. Ponekad se dešava da profesori daju ispite i nedjeljom“.

Jansons se dosta dobro snašao uz „buddy“ studenta, člana volonterske mreže studenata koji pružaju podršku stranim studentima, a kojeg dodjeljuje Kancelarija za međunarodnu saradnju UCG. On kaže da je život studenata u Crnoj Gori sličan onom u Latviji.

„Profesori su vrlo otvoreni za saradnju, pitanja, konsultacije. Već sam dobio dosta materijala za esej, koji ću nakon provedenog semestra morati da predam“, priča Jansen.

Image

Nikol Hornakova iz Slovačke je izabrala Ekonomski fakultet Univerziteta Crne Gore kroz CEEPUS program razmjene, čije su članice zemlje Centralne i Istočne Evrope.

„Izgleda mi da su ovdje studije lakše jer mi u Slovačkoj moramo stvarno puno da učimo, različit je njen utisak u odnosu na Latvijca Jansena. Ona kaže da je lijenost Crnogoraca poznata i u Slovačkoj.

Kod nas nije moguće da nam roditelji tek tako daju 100 eura već pretežno mladi zarađuju, pa i za studije. Ja svakog ljeta negdje radim. Do sada sam radila na Malti, u Austriji, Grčkoj...“

Nikol nema razumijevanja za nedostatak potrebe za putovanjem i istraživanjem. Svoj boravak u Crnoj Gori iskoristiće da upozna prirodu i znamenitosti Crne Gore, kao i sve zemlje bivše Jugoslavije, kaže ona.

Svi oni, kada pričaju o Crnoj Gori, koriste iste riječi: sunce, more, planina, blaga klima, dobri ljudi... Iskustvom studiranja na Univerzitetu Crne Gore, slikama Crne Gore i prepričavanjem doživljaja, svojim  prijateljima preporučuju da steknu isto iskustvo kao i oni.