Biotehničkom fakultetu odobrena za realizaciju četiri bilateralna projekta

U okviru naučne i tehnološke saradnje između Crne Gore i Republike Slovenije za period 2023/24. godine, Biotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore odobrena su četiri projekta. U periodu od 1. januara 2023. do 31. decembra 2024. godine biće sufinansirani sljedeći:

1. Analiza očinstva maslina sa mikrosatelitima - podrška u programima oplemenjivanja: saradnja između Biotehničkog fakulteta (rukovodilac, doc. dr Mirjana Adakalić) i Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije, Univerza na Primorskem (rukovodilac, dr Alenka Baruca Arbeiter).

2. Stanje i perspektive biološke zaštite u Crnoj Gori i Sloveniji: saradnja između Biotehničkog fakulteta (rukovodilac, prof. dr Sanja Radonjić) i Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani (rukovodilac, prof. dr Stanislav Trdan).

3. Genetički resursi i sposobnost adaptacije lokalnih rasa ovaca na planinskim područjima: saradnja između Biotehničkog fakulteta (rukovodilac, prof. dr Božidarka Marković) i Biotehniška fakulteta, Univerza v Ljubljani (rukovodilac, prof. dr Peter Dovč).

4. Proučavanje resistance-breaking sojeva virusa bronzavosti paradajza u Sloveniji i Crnoj Gori: saradnja između Biotehničkog fakulteta (rukovodilac, doc. dr Jelena Zindović) i Nacionalni inštitut za biologijo (rukovodilac, dr Ana Vučurović).