TV emisija "Nauka za morske dubine" otkriva projekat MONUSEN

TV emisija "Nauka za morske dubine" otkriva projekat <span class="CyrLatIgnore">MONUSEN</span>

U okviru naučno-obrazovnog programa RTCG, emitovana emisijy "Nauka za morske dubine". Fokusirana na projekat MONUSEN, emisija istražuje podmorske senzorske mreže i aktivnosti vezane za ovaj značajan projekt.

Projekat MONUSEN, punim nazivom "Crnogorski centar za podvodne senzorske mreže", predstavlja ključni uspjeh i prvi dobijeni projekat Univerziteta Crne Gore u okviru Horizon programa. Cilj projekta je unapređenje istraživačkih i inovacijskih kapaciteta u području podvodnih senzorskih mreža. Ovaj projekt omogućava prikupljanje važnih okeanografskih podataka, praćenje zagađenja, istraživanje prirodnih resursa pod morima, prevenciju katastrofa, te unapređenje navigacije i nadzora.

Ključna inovacija projekta MONUSEN leži u primjeni naprednih tehnologija poput blocčejnaa, automatskog upravljanja i mašinskog učenja, koje doprinose sigurnosti, komunikaciji i upravljanju u okviru podvodnih senzorskih mreža.

Projekat se realizuje u saradnji s tri vodeće evropske istraživačke institucije: Sveučilištem u Zagrebu - Fakultetom za elektrotehniku i računarstvo, Univerzitetom Newcastle Upon Tyne, te Nacionalnim istraživačkim savjetom Italije. Ove saradnje doprinose širenju istraživačkih horizonata i pružanju novih prilike za akademsku zajednicu.