Tradicionalna kineska medicina novi stub prijateljstva

Ambasada NR Kine organizovala je društveni događaj namijenjen upoznavanju i umrežavanju u hotelu Hilton, na kojem su učestvovali i predstavnici Instituta Konfucije.

Više od 60 ljudi prisustvovalo je “Radionici o tradicionalnoj kineskoj medicini i kinesko-zapadnoj medicini“ i “Radionici o menadžmentu u turizmu“. Pored toga, službenici iz ministarstva vanjskih poslova, ministarstva zdravlja i još nekoliko predstavnika sa obje strane, prisustvovali su prijemu. Među zvanicama bili su Institut “Konfucije“ i bolnica kineske medicine.

Cui Zhiwei, ambassador Narodne Republike Kine u Crnoj Gori je rekao da pod okriljem inicijative “Pojas i put” i mehanizma “Saradnja 16+1” nastavljaju da se odvijaju bilateralne prijateljske razmjene i pragmatična saradnja, kako bi ljudi iz dvije zemlje imali koristi.

On je pomenuo da je radionica za državne službenike efikasan način da Kina i prijateljske države razmijene plodove ekonomskog i socijalnog razvoja, kao i da steknu intuitivnije i bolje razumijevanje razvoja Kine učeći i vršeći istraživanja u Kini, što će poboljšati bilateralnu prijateljsku i pragmatičnu razmjenu i saradnju. Na kraju, izrazio je nadu da će, inspirisani i podstaknuti svijetlom budućnošću bilateralne prijateljske saradnje, učesnici radionice postati nova snaga i stručnjaci za prijateljsku i pragmatičnu saradnju između Kine i Crne Gore, taj način postajući stub prijateljstva između ove dvije države.

Ana Vukadinović, generalna direktorica Generalnog direktorata za ekonomsku i kulturnu diplomatiju u Ministarstvu vanjskih poslova, rekla je da je Vlada Crne Gore oduvijek bila fokusirana na prijateljstvo sa Kinom. Tokom posljednjih godina, odnos svestrane saradnje između ove dvije države podignut je na novi nivo, a veći napredak ostvaren je u oblasti ekonomije, kineske medicine, kulturne saradnje, ljudskih resursa itd. Pored toga, niz projekata saradnje koje sprovode kineska preduzeća ne samo da je unaprijedio ekonomski razvoj i zapošljavanje u Crnoj Gori, već je i obezbijedio mogućnosti učenja za crnogorska preduzeća. Vukadinović je takođe naglasila da je Slobodan Radusinović, zamjenik direktora Zavoda za geološka istraživanja Crne Gore potpisao Memorandum o bilateralnoj saradnji sa srodnim sektorima u oblasti geološkog istraživanja u Kini, u okviru “Radionice o tehnologiji nadzora ekološke geohemije”.

Pomoćnik ministra u ministarstvu zdravlja Crne Gore rekao je da su Kina i Crna Gora ostvarile saranju u mnogim oblastima, što je u velikoj mjeri poboljšalo prijateljstvo naroda ove dvije zemlje. Tokom posljednjih godina, ljudi u Crnoj Gori su imali veliku korist od bilateralne saradnje u oblasti zdravstva.

Otvaranje “Kina medike” u Crnoj Gori postalo je prozor kroz koji ljudi iz Crne Gore mogu upoznati kinesku medicine i kroz koji im ona može služiti. Kola hitne pomoći koja je donirala Kina koriste se u različitim djelovima Crne Gore, a naročito u sjevernim planinskim predjelima, čime se u velikoj mjeri povećao zdravstveni indeks u Crnoj Gori. Takođe, sa nestrpljenjem očekujemo predstojeći projekat zasađivanja i obrade kineskog ljekovitog bilja, koji neće biti samo nova dimenzija bilateralne saradnje u oblasti kineske industrije ljekova već i novi projekat koj će unaprijediti kulturnu razmjenu i prijateljstvo između dvije države.

Na kraju, predstavnica Nacionalne turističke organizacije Crne Gore izrazila je svoju veliku zahvalnost Kini na davanju prilika za učenje i razmjenu. Ona je rekla da su učesnici u razmjenama više saznali o Kini, bili svjedoci ekonomskog razvoja, i da su osjetili prijateljstvo i entuzijazam naroda Kine kroz učenje i istraživanje u Kini. Oni su donijeli nazad sa sobom sve što su naučili, vidjeli i uočili u Kini. Izrazili su vjerovanje da se mogu još više potruditi da unaprijede prijateljstvo između naroda ove dvije države, doprinijeti bilateralnoj razmjeni i saradnji, i biti od korist ljudima iz dvije zemlje.

Luo Chunxia, kineska direktorica na Institutu “Konfucije” na UCG, profesorica Wang Yehua, kao i volonterka Luo Sha, pozvane su da prisustvuju ovom prijemu.