Muzička akademija

Biografija - Arsić Aleksandar

Aleksandar Arsić rođen je 1983. godine u Beogradu, gde je završio Nižu i Srednju Muzičku školu "Kosta Manojlović". Diplomirao je 2008. godinena Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu, duvački odsek, instrument truba, u klasi profesora Mladena Đorđevića, a 2011. godnine završio je specijalističke studije u istoj klasi. Tokom školovanja učestvovao je na dvadeset takmičenja u zemlji i inostranstvu, te je dobitnikmnogih nagrada i priznanja.

Svoj prvi celovečernji koncert je održao sa 16 godina i od tada je ostvario niz solo resitala, nastupao je na koncertima sa orkestrom kao solista, te je bio član brojnih kamernih ansambala. Učestvovao je na svim značajnim muzičkim festivalima u Srbiji i regionu. Nastupao je u Francuskoj,Španiji,Nemačkoj,Austriji i Švajcarskoj.Paralelno sa solističkim aktivnostima Aleksandar je aktivan i kao orkestarski umetnik. Svoju orkestarsku karijeru je započeo kao prvi trubač u Filharmoniji mladih"Borislav Pašćan", nakon toga je bio angažovankao honorarni član orkestra Beogradske opere, kao i u Simfonijskom orkestru RTS-a, Vojvođanskim simfoničarima i u orkestru Beogradske filharmonije.Od 2008. godine radi kao solista i prvi trubač Crnogorskog simfonijskog orkestra.

NAGRADE:

• Specijalne prve nagrade na Međunarodnom takmičenju za limene duvače u Novom Sadu 1996,1997,1998,1999,2000,2001. i 2002. godine.
  • Prva nagrada na Festivalu Muzičkih Škola Srbije 1998. god.
  • Prve nagrade i1997. godine na međunarodnom takmičenju za trubače "Blagoj Angelovski" u Skoplju.
  • Treća nagrada godine u Francuskoj (Moulins) na dvoetapnom takmičenju VII Evropskom muzičkom konkursu (Concours d/interpretation Musicale)
  • Prve nagrade1997,1999. i 2001. u Beogradu na Republičkim takmičenjima učenika i studenata.
  • Druga nagrada 2003 na Međunarodnom takmičenju "Ohridski Biseri" održanom u Makedoniji.
  • Nagrada "Beogradski Andjeli" 2002 za postignute vrhunske rezultate natakmičenjima u oblasti muzike.

USAVRŠAVANJA:

Aleksandar Arsić se usavršavao na brojnim seminarima i majstorskim kursevima kod eminentnih solista i poznatih profesora:

• godine - Majstorski kurs trube u Budimpešti koji je održao prof. Reinhold Fridrich (Visoka škola u Karlsrue-u i solo trubač Frankfurtskog radio orkestra)
  • godine- Seminar za baroknu muziku kod prof. Edwarda Tarr-a u Bazelu.
  • godine - majstorski kurs kod poznatog soliste Gabora Boldotzkog u Karlsrue-u.
  • godine je bio učesnik seminara kod Eric Aubier-a u Beogradu.
  • godine - majstorski kurs kod prof Mark Schrello u Beogradu.
  • i 2005. godine uspešno je položio audiciju i time postao aktivni član letnje akademije "Internationale Meisterkurse fur Music Zurich" kod čuvenog soliste Maurice Andre-a.
  • 2006 lično dobija poziv od Maurice Andre-a za učešće na muzičkom festivalu i i letnjoj akademiji u Benidormu (Španija), gde je dobio diplomu kao najbolji trubač na seminaru.
  • 2012 učesnik seminara kod renomiranog soliste Fransiska Flores-a.

PEDAGOŠKA DELATNOST

Od 2006. do 2008. godine bio je angažovan kao profesor trube i kamerne muzike u Muzičkoj školi "Kosta Manojlović" u Beogradu.

KONCERTNA DELATNOST

Do sada je imao više resitala i solo koncerata u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. Nastupao je na međunarodnim festivalima, među kojima su: Mokranjčevi dani, BELEF, Kotor Art, BEMUS, Ohridsko leto, Sarajevska zima, Dani muzike Herceg Novi. Svirao je preko 300 koncerata kako orkestarski, tako i kao kamerni muzičar. Posebno se mogu izdvojiti sledeći nastupi:

• - solo nastup na festivalu "Dani Muzike" Herceg Novi.
  • 14 April 2011. - Festival "A TEMPO" na kojem je izveo koncert za klavir,trubu i gudače Dimitrija Šostakovič-a, uz pratnju Crnogorskih gudača.
  • –izvođenje koncerta za trubu Antonia Vivaldi-a uz pratnju Crnogorskog gudačkog orkestra u Podgorici i Bijelom Polju.
  • - J.B.Neruda, koncert za trubu i orkestar uz pratnju Sarajevske filharmonije.
  • godibne na 32-om BEMUS-u izveo je koncert Aleksandra Arautunjana uz pratnju omladinske filharmonije "Borislav Pašćan"