Fakultet dramskih umjetnosti

Biografija - Mijović Bojana

Bojana Mijović (1978) pripada prvoj generaciji svršenih dramaturga cetinjskog FDU-a (2011), na kojem je završila i postdiplomske specijalističke akademske studije (2012).

Dobitnik je nagrade Univerziteta Crne Gore za najboljeg studenta FDU Cetinje 2011. godine. Trenutno završava master studije na FDU u Beogradu. Osim drama, Mijović piše poeziju i kolumne.

Njeno stvaraštvo ostavilo je zapažen pečat u savremenoj crnogorskoj i regionalnoj dramskoj umjetnosti, jer su neke njene drame (Lasice – režija Stevan Bodroža, produkcija Crnogorsko narodno pozorište – izvedena dok je bila na postdiplomskim studijama (2011); Cvrčak i mravi – režija Senka Petrović, produkcija Pozorište mladih Novi Sad (2012), Pink Panter opet napada - režija Petar Pejaković, produkcija Gradsko pozorište Podgorica (2010), dramatizacija romana Uspavanka za Vuka Ničijeg - režija Đurđa Tešić, produkcija Grad teatar Budva i Narodno pozorište Beograd (2012), nakon inscenacija, doživjele zapažen uspjeh.

Dramski tekst Lasice uvršten je u katalog Evropske teatarske konvencije (ETC) za 2012. godinu i preveden je na albanski jezik. Lasice su imale javno čitanje u pozorištu Atelje 212 u Beogradu, 2011. godine i u Tirani u Nacionalnom teatru, u okviru projekta My name is Balkan, 2016. godine. Njene drame su do sada izvođene na pet pozorišnih festivala u zemlji i okruženju.

Bojana Mijović je u Crnogorskom narodnom pozorištu bila dva puta angažovana kao dramaturg i saradnik na dramaturgiji poznatih naslova tog nacionalnog teatra (Orestes. In. Peace - Jeton Neziraj, režija Stevan Bodroža (2015) i Gorski vijenac - Petar P. Njegoš, režija Diego de Brea (2011). Dramski tekst Žega objavljen je u časopisu Pozorište, nikšićkog pozorišta, 2016. godine.

Radi kao saradnik u nastavi na predmetu Dramaturgija, na Fakultetu dramskih umjetnosti na Cetinju.

walkerica@gmail.com