Fakultet za turizam i hotelijerstvo

Biografija - Jovanović Ivona

Ivona JOVANOVIĆ je rođena u Novom Sadu. Školovala se u francuskom liceju u Alžiru. Doktorirala je iz oblasti Filoloških nauka na Univerzitetu u Novom Sadu sa doktorskom tezom Francuski jezik i kultura u Crnoj Gori (1830-1941). Na istom Univerzitetu zavrsila je osnovne i postdiplomske studije  da bi magistrirala sa temom iz oblasti didaktike francuskog jezika struke (Francuski jezik u turizmu i hotelijerstvu - nastavne strategije i selekcija pedagoškog materijala). Predaje u zvanju redovni profesor na Univerzitetu Crne Gore gdje je angažovana na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo u Kotoru i Filološkom fakultetu u NIkšiću na predmetima Francuski jezik; Civilizacija, jezik i kultura; Interkulturna komunikacija u turizmu; Crna Gora u putopisima. Njena interesovanja se vezuju za oblasti: kulturna istorija, kulturni turizam, didaktika francuskog kao stranog jezika, jezička politika i putopisna literatura. Iz pomenutih oblasti  publikuje radove u međunarodnim časopisima. Autor je prvog udžbenika francuskog jezika objavljenog u Crnoj Gori (Bienvenue au Montenegro), dvije monografije objavljene u izdanju UCG i više dijelova monografija objavljenih u SAD, Španiji, Italiji, Francuskoj, Sloveniji, UK. Izlagala je i učestvovala u organizaciji brojnih međunarodnih konferencija. Akreditovan je ispitivač na međunarodnom ispitu iz francuskog jezika DELF i posjeduje diplomu stručnog i naučnog prevodioca za francuski jezik. Učestvuje u bilateralnim i međunarodnim projektima. Živi u Budvi i u slobodno vrijeme se bavi planinarenjem.

r