Filološki fakultet

Biografija - Paunović Marija

Marija Paunović rođena је 28. avgusta 1983. godine u Podgorici, gdje је završila osnovnu školu i gimnaziju „Slobodan Škerović“.  Studirala je na Pravnom fakultetu u Podgorici.  Odsjek za ruski jezik i književnost upisala je 2003. godine na Filozofskom fakultetu  u Nikšiću, a  studije je završila 2008. godine sa prosječnom ocjenom 9,28. Diplomski rad na temu Bezlične rečenice u ruskom jeziku i načini njihovog prevodjenja na srpski  odbranila je 8. oktobra 2008. godine sa ocjenom 10 (deset).

Postdiplomske studije, smjer za nauku o jeziku, završila je sa prosječnom ocjenom 9,53 a magistarski rad na temu Adverbijalni frazeologizmi i načini njihovog prevođenja (na građi djela A. P. Čehova),  rađen pod mentorstvom prof. dr Ane Pejanović, odbranila  je 29. februara 2012. godine sa ocjenom A (deset).

Od septembra 2014. godine student je doktorskih studija na Filološkom fakultetu u Nikšiću.

Po završetku studija bila je angažovana najprije kao spoljašnji saradnik na Fakultetu za turizam i hotelijerstvo u Kotoru za predmete Ruski jezik I-VI, a od septembra 2010. godine kao saradnik u nastavi za istu grupu predmeta. Godine 2012. izabrana je u zvanje lektora.

U ljetnjem semestru akademskih 2010/11., 2011/12. i 2012/13. godine u okviru programa „Semestar u inostranstvu“ (sklopljenog između Univerziteta Crne Gore i Ruskog državnog trgovinsko-ekonomskog univerziteta) držala je i predavanja i vježbe iz predmeta Osnovi crnogorskog jezika za ruske studente.

Od 1. marta 2017. godine zaposlena je na Filološkom fakultetu u Nikšiću.

Od 2009. sarađuje sa Ispitnim centrom Crne Gore u kojem je angažovana kao ocjenjivač i autor testova za maturski  i stručni ispit.

Pored pedagoškog i naučnog rada, intenzivno se bavi i usmenim i pismenim prevođenjem. Od 2007. godine radi kao prevodilac za ruski jezik u  Centru za strane jezike „Double L“ u Podgorici, gdje je za proteklih 10 godina učestvovala u realizaciji brojnih projekata koji su podrazumijevali usmeno, pismeno prevođenje i lektorisanje dokumenata.

U novembru 2013. godine postavljena je za stalnog sudskog tumača za ruski jezik.

Član je Udruženje predavača ruskog jezika i književnosti iz Podgorice i Udruženja stalnih sudskih tumača Crne Gore.

Osim ruskog, govori engleski i italijanski jezik.

Objavljeni naučni radovi:

1. Paunović, Marija. „Adverbijalni frazeologizmi sa sintagmatskom strukturom u djelima A. P. Čehova (međuslovenski prevod)“. Folia linguistica et literaria. Nikšić, br. 3 / 2011, str. 77-93. UDK 811.161.1’373.7 ( 821.161.1.09 Čehov A. P.).
  2. Paunović, Marija. Pozajmljenice u udžbenicima koji se koriste u nastavi ruskog jezika turističke struke. Trendovi u razvoju turizma i hotelijerstva. Fakultet za turizam i hoteljerstvo. Kotor, maj 2011. godine. ISSN: 1800-7988 (2011). str. 114-124.
  3. Йованович, Ивона, Паунович, Мария. Концепция преподавания иностранных языков в Женском институте „Императрицы Марии Александровны“ в Цетинье (1869 – 1913). Универзитет Црне Горе и Руски државни трговинско-економски Универзитет (у штампи).
  4. Paunović, Marija. „Adverbijalni frazeologizmi sa strukturom fonetske riječi u djelima A. P. Čehova“.Filolog. Broj X, Univerzitet u Banja Luci, Banja Luka, 2014.
  5. Вуячич Весна, Паунович Мария. „Национальная гастрономия как фактор развития туристического предложения и управления туристской отраслью“. Вопросы управления. № 2. Екатеринбург, 2015. ISSN 2304-3369, 2308-8842, стр. 110-115.
  6. Marija M. Paunovic. „The Use of ICT in Teaching Russian as a Foreign Language in Tourism Profession in Montenegro (Advantages and Disadvantages)”. L’ Association 1901 “Sepike”. № 9. Osthofen, Poitiers, Los Angeles, 2015. ISSN: 2196-9531, pp. 68-72.