Muzička akademija

Biografija - Danijel Cerović

Danijel Cerović je jedan od istaknutih crnogorskih izvođača klasične muzike s aktivnom međunarodnom koncertnom karijerom. Održao je brojne solo i ansambalske nastupe na uglednim međunarodnim festivalima, koncertnim serijama i turnejama širom svijeta, uključujući nastupe u Argentini (Buenos Aires - Festival del Mundo), SAD-u (Guitar Foundation of America - Denver 2016, Los Angeles, Chapman University, Minneapolis, San Francisco), Kanadi (Toronto, Montreal, Winnipeg), Kini ("Shenyang festival", "Qinling festival"), Južnoj Koreji (Seul, Daejeon), Rusiji (Filharmonija Sankt Peterburg), Francuskoj (Paris Guitar Foundation), Italiji ("Conservatorio di musica" - Trieste), Crnoj Gori (A tempo, Kotor art, Budva Grad Teatar, Barski Ljetopis), Srbiji, Bugarskoj, Turskoj (Istanbul Guitar Festival), Hrvatskoj ("Lisinski"; OGF; Muzička Omladina - Grožnjan), Sloveniji (Dvorana Slovenske Filharmonije), Makedoniji, Grčkoj, Njemačkoj (Koblenz guitar festival), Holandiji ("Concertgebouw" Amsterdam - Guitar Masters), Španiji (dvorana "Manuel de Falla" - Madrid; Granada festival), Bosni i Hercegovini (Sarajevo guitar festival), Albaniji (Dvorana Akademije Umjetnosti - Tirana), Luksemburgu (Villa Vauban), Portugalu, Belgiji (Konzervatorijum "LUCA" u Leuvenu), Poljskoj, Estoniji, Moldaviji i Grčkoj. Kao solista i član Crnogorskog dua gitara, sarađivao je s Crnogorskim Simfonijskim Orkestrom, Daejeon Simfonijskim Orkestrom (Koreja), Šenjang Simfonijskim Orkestrom (Kina), Orkestrom "Mossani Strings" (Holandija), Kvartetom "Rubikon" (Srbija) i "Camerata" Kvartetom (Poljska).

U ulozi soliste, snimio je CD s muzikom Skarlatija, Sora i Đulijanija. Kao član Duo Amarilli sa mecosopranisticom Amandom Stojović, snimio je CD s muzikom za glas i gitaru, kao i CD s muzikom za dvije gitare s Goranom Krivokapićem, objavljen od strane Muzičkog Centra Crne Gore. U 2014. i 2016. godini, kao član Crnogorskog dua gitara s Goranom Krivokapićem, transkribovao je i snimio 6 "engleskih svita" Johana Sebastiana Baha na dva CD-a za NAXOS Records. Obe izdanja su dobila izuzetne kritike od vodećih svjetskih magazina i portala za klasičnu muziku, uključujući londonski "Gramophone", "American Record Guide", "Soundboard", "WGBH Radio - Boston" (nagrada za najbolji CD nedelje), "ClassicsToday", "Guitare Classique" i druge. Takođe, CD izdanja su predstavljena u programima Radio BBC 3, Radio NL 4, te putem ugledne radijske emisije "Guitar Alive" na preko 250 stanica širom SAD-a, kao i u Danskoj, Kini, Tajvanu, Novom Zelandu i Australiji. Njegov CD s transkripcijama muzike Silviusa Leopolda Weiss-a, objavljen 2020. godine od strane izdavačke kuće Naxos, dobio je izuzetne kritike, a zatim je uslijedilo i notografsko izdanje njegovih transkripcija u izdanju organizacije AGV u saradnji sa Savarezom.

On je suosnivač i umjetnički direktor međunarodnog "Nikšić Guitar Festivala" (osnovan 2005). Takođe, suosnivač je i umjetnički direktor projekta "Montenegro International Guitar Competition" (Tivat, Podgorica), koji je, zajedno s još 17 sličnih manifestacija širom Evrope, dio "EuroStrings" projekta koji se u periodu od 2017. do 2021. finansirao iz projekta Evropske Unije "Kreativna Evropa". Pobjednici proteklih sedamnaest izdanja takmičenja dolaze iz različitih dijelova svijeta, a vrijedni fond nagrada koji uključuje majstorske instrumente "Andreas Marvi" (Španija) i "Slavko Mrdalj" (Srbija), kao i koncerte sa Crnogorskim simfonijskim orkestrom, postavili su ovo takmičenje kao prepoznatljivu tačku u razvoju karijera mladih gitarista na globalnom nivou. Brojne institucije, kako domaće tako i međunarodne, podržavaju ovaj projekat, uključujući Opštinu Nikšić, Nikšićko pozorište, Muzičku Školu "Dara Čokorilo", JU "Muzički Centar Crne Gore", Ministarstvo Kulture, francusku kompaniju "Savarez", američku kompaniju "DAddario", Centar za kulturu - Tivat, Opštinu Tivat, Hotel Regent - Porto Montenegro, Capital Plaza - Podgorica i Fondaciju "Ćano Koprivica".

Kroz NVO "Anagastum guitar society", gdje obavlja funkciju direktora već nekoliko godina, organizovao je više od 200 koncerata prestižnih umjetnika na klasičnoj gitari, kao što su Manuel Barueko (SAD), Tilman Hoppstock (Njemačka), Carlo Marchione (Italija), Dušan Bogdanović (SAD), Roberto Ausel (Argentina) i mnogi drugi. Od 2003. godine aktivno je angažovan na Muzičkoj akademiji u Cetinju. Od 2018. godine obavlja funkciju gostujućeg predavača na Muzičkoj akademiji u Sarajevu. Studenti iz njegove klase redovno osvajaju nagrade na nacionalnim i međunarodnim takmičenjima za gitaru, predstavljajući svoje institucije na brojnim koncertima.

Danijel Cerović redovno održava majstorske kurseve kako u zemlji tako i u inostranstvu na univerzitetima poput "Chapman University" (SAD), "Metropolitan University" - Denver (SAD), "Toronto University" (Kanada), "Montreal Conservatory" (Kanada), "Manitoba University" (Kanada), "North Dakota University" (SAD), "California Conservatory of Music" (San Jose, SAD), "Maastricht Conservatory" (Holandija), "Tianjin Conservatory" (Kina) i drugima. Takođe je aktivan i kao predavač na prestižnim festivalima širom svijeta, uključujući "GFA 2016", festival u Koblenzu (Njemačka), Šenjang festival (Kina) i druge.

Pored bogate muzičke karijere, Danijel Cerović je i instruktor na platformi Tonebase, doprinoseći edukativnim sadržajima i dijeleći svoje znanje s globalnom publikom zaljubljenika u gitaru.

Takođe je član žirija na međunarodnim takmičenjima za gitaru, uključujući "EuroStrings Competition" (Zagreb 2018), "Istanbul Guitar Competition", "Guitar Concerto Competition" (Groningen - Holandija), "Viseu Competition" (Portugal), "Shenyang Festival", "Qinling Festival" (Kina) i druge.