Filološki fakultet

Biografija - Knežević Jelena

Jelena Knežević (Novi Sad, 1977), teoretičarka književnosti, od 2014. docent za oblast njemačka književnost na Univerzitetu Crne Gore, Filološki fakultet. Doktorirala na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu, radom na temu Koncept ljepote u njemačkoj baladi kod prof. dr Slobodana Grubačića. Magistarski rad na temu Recepcija njemačke književnosti u Crnoj Gori do 1945. godine odbranila na istom fakultetu, gde je 2001. završila i osnovne studije na grupi Opšta književnost i teorija književnosti. Dodatna edukacija u oblastima: projektni rad, obrazovanje odraslih, razvoj kurikuluma, menadžment studija i nastave, internacionalizacije univerziteta i studija. Od oktobra 2018. angažovana kao gostujući predavač na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu na Katedri za germanistiku. Od 2014. do 2020. angažovana i na Fakultetu za Crnogorski jezik i književnost na Cetinju za oblast svjetska književnost. Od 2012. rukovodilac Studijskog programa za njemački jezik i književnost, od 2016-2019. prodekan za međunarodne odnose i nauku Filološkog fakulteta. Član međunarodnog HERE tima, član Centra mladih naučnika Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (do 2017), od 2019. urednica časopisa Folia linguistica et litteraria (indeksiran na: WoS - ESC, SCOPUS, ERIH PLUS), član upravnog odbora Udruženja germanista jugoistočne Evrope (SOEGV). Učešće u nekoliko međunarodnih i bilateralnih projekta i u nacionalnom projektu Crnogorske akademije nauka „Strane književnosti u Crnoj Gori do 1914. godine“. Istražuje i objavljuje u oblasti komparatistike, na teme iz njemačke i svjetske književnost. Bavi se književnim prevođenjem.

ORCID ID