Građevinski fakultet

Biografija - Knežević Miloš

Miloš KNEŽEVIĆ rodjen je 25.novembra 1965.godine u Nikšiću. Završio je Srednju školu – matematički  odsjek u Nikšiću. Za postignuti uspjeh nagrađen je diplomom „Luča“.

Poslije završetka Srednje škole (sa prekidom za odsluženje vojnog roka) upisao se na Gradjevinski fakultet u Titogradu. Studije na Gradjevinskom fakultetu u Podgorici završio je 1992.godine.Magistrirao je na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu 2001.godine. sa temom: „Podloge za izradu baze podataka za upravljanje projektovanjem i građenjem autoputeva“. Doktorirao je 2005. godine na Građevinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu na temu „Upravljanje rizikom pri realizaciji gradjevinskih projekata“, a pod mentorstvom prof.dr Živojina Praščevića.

Obavljao je funkciju  prodekana za finansije od 2005 do 2010 godine i dekana Fakulteta od 2010-2016. Bio je predsjednik Strukovne Komore gradjevinskih inženjera Crne Gore od 2009. -2012. godine. i član Upravnog odbora Inženjerske Komore Crne Gore  i Upravnog odbora Project consulting d.o.o. u istom periodu. Predsjednik je upravnog odbora Instituta ovlašćenih procjenjivača Crne Gore i Predsjednik tehničkog komiteta Instituta za standardizaciju.

Od 1992. radio je u više gradjevinskih preduzeća u Crnoj Gori, Ruskoj federaciji i Uzbekistanu, a od 1998. godine radi na Građevinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore u Podgorici. Održava nastavu iz oblasti  Upravljanje projektima u građevinartvu, Građenja i održavanja objekata niskogradnje, Procjene vrijednosti nepokretnosti.

Učestovao je u gradjenju velikog broja objekata u funkciji neposrenog rukovodioca objekta, tehničkog rukovodioca gradilišta i direktora gradnje: rukovodilac izgradnje puta Nikšić-Cetinje, 1993., rukovodilac izgradnje gimnazije "Stojan Cerović" u Nikšiću, 1994., rukovodilac izgradnje objekta RTV u Nikšiću, 1995., rukovodilac izgradnje hale u Pivari Trebjesa u Nikšiću,1995., rukovodilac izgradnje ambasade Republike Baškirije u Moskvi, 1995/96., rukovodilac pripreme na izgradnji velikog broja reprezentativnih objekata u Taškentu, 1996/1997. orijentacione vrijednosti 106 miliona USA$ (preko 195.000 m2 reprezantivnih i rezidencijalnih objekata: hotel Inturist u Taškentu, rezidencija predsjednika Republike Durmenj, Administrativna zgrada predsjednika Republike, objekat ljetnje rezidencije Kajnersaj, Olimpijski muzej, muzej Amira Temura, Centralna banka i dr.).

Studijski je boravio u Beču (Universität Wien (TU Wien), Wien, Österreich) 2003. Držao je predavanja u trajanju do mjesec dana na УAСГ София, София, България (2005,2014), Slovak University of Technology in Bratislava, Slovakia (2006 , 2009 i 2016) i Vysoké učení technické (VUT v Brně), Brno, Česka Republika (2008,2010,2013,2015 i 2017).  Boravio je na Universidad de Granada, Granada, España 2016 po CEEPUS+ programu.

Bio je vodeći projektant na izradi Glavnog projekta rekonstrukcije magistralnog puta Bar-Budva na lokalitetu Petrovac za koji je dodijeljena graditeljska nagrada CEMEX za 2008. godinu.

Bio je konsultant Ministarstva uredjenja prostora i zaštite životne sredine za izradu Strategije razvoja gradjevinarstva do 2020 godine (2009-2010).

Izabran je u zvanje redovnog profesora na Građevinskom fakultetu u Podgorici 2016. godine

Rukovodilac je primijenjenog studijskog programa Menadžment u građevinarstvu na Građevinskom fakultetu u Podgorici od 2006. godine

Do sada je napisao i objavio 12 radova u časopisima na SCI listi, više od 90 naučnih i stručnih radova, koji su publikovani u domaćim časopisima i zbornicima radova sa domaćih i međunarodnih naučno-stručnih skupova. Učetvovao je u izradi u više od 30 ekspetriza, 45 ugovornih dokumenata, 30 projekata i 40 projektnih zadataka. Bio je u član komisija za više od 30 tehničkih kontrola dokumentacije i više od 15 tehničkih pregleda objekata.