Istorijski institut

Biografija - Burzanović Slavko

Slavko Burzanović je rođen 1960. u Nikšiću. Nastavnički fakultet, Grupa za istoriju i geografiju, završio je u Nikšiću, 1981. Na Filozofskom fakultetu u Beogradu, Odsjek za istoriju, diplomirao je 1993. sa tezom Antonio Baldači i Crna Gora i magistrirao 1999. sa tezom Italijansko-crnogorski sindikat: Barsko društvo 1903-1915. Doktorsku disertaciju Crna Gora u italijanskoj spoljnoj politici 1873 -1923 godine na Odsjeku za istoriju Filozofskog fakulteta u Nikšiću odbranio je u februaru 2016. godine pod mentorstvom akademika Đorđa Borozana.

Od 1984. do 1995. godine radio je u Osnovnoj školi "Sutjeska" u Podgorici. Od oktobra 1995. zaposlen je u Istorijskom institutu Crne Gore kao istraživač-asistent, a od 1999. godine kao viši naučni istraživač.

Akademske 2002/3. i 2003/4. bio je angažovan kao saradnik na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, Odsjek za istoriju i geografiju a od 2007. do 2010. godine kao predavač na Odsjeku za italijanski jezik i književnost na predmetu Italijanska civilizacija.

Bavi se proučavanjem crnogorske istorije u drugoj polovini XIX i prvoj polovini XX vijeka. Uže područje njegovog interesovanja su crnogorsko-italijanski odnosi u istom periodu. Istraživanja je obavljao u arhivskim institucijama u Rimu, Milanu, Bolonji, Veneciji, Bariju, Beču, Beogradu kao i u crnogorskim institucijama.

Saradnik je na više nacionalnih i međunarodnih naučnih projekata.

Govori italijanski i ruski jezik.