Filološki fakultet

Biografija - Vrbica Anastasija

Oblast istraživanja: Lingvistika

Kontakt: anastasijav@ac.me

Rostovski Državni Pedagoški Univerzitet. Završila sa crvenom diplomom (ekvivalent „prosjeku 10“). Specijalnost: Profesor ruskog jezika, ruskog jezika kao stranog, književnosti i engleskog jezika. Tema istraživačkog rada - uticaj dijalektičkog okruženja na učenje jezika, frazeologija ruskog jezika, metodika predavanja ruskog jezika strancima. Magistratura na fakultetu za ruski jezik na crnogorskom državnom Univerzitetu. Istraživanje na temu “Prevod frazeoloških izraza na ruski jezik na osnovu djela Mihaila Lalića”. Posjećivala mnoge seminare koji su govorili o predavanju ruskog jezika u uslovima dijalektičkog okruženja i ruskom folkloru. Pripravnički u nastavi engleskog jezika, ruskog jezika kao stranog i književnosti na koledžu “Arbat” u Moskvi, i Moskovskom državnom Univerzitetu “Druzbe Narodov”. Prevodilac na ruski jezik, simultani i književni prevod. Saradnja sa crnogorskim časopisima i izdavačkom kućom “Nova Knjiga”, Podgorica. Prevela više knjiga na ruski jezik, kao npr. “Kuće u brdima”, Andrija Markuš, “Put” Božidar Markuš, “Putujući Crnom Gorom” Draško Šćekić itd. Pofesor ruskog jezika na Filoloskom fakultetu, (Prevod na ruski, Usmene i pismene vježbe), a takođe ruskog jezika i jezika struke na fakultetu Političkih nauka i Pravnom fakultetu Crnogorskog Državnog Univerziteta.