Elektrotehnički fakultet

Biografija - Brajović Miloš

Miloš Brajović je rođen 24.05.1988. godine u Podgorici, Crna Gora. Nakon završene osnovne škole ,,Njegoš” u Spužu, 2003. godine upisao je opšti smjer gimnazije ,,Petar I Petrović Njegoš” u Danilovgradu. Dobitnik je diplome ,,Luča”, za ostvarene odlične rezultate u osnovnoj i srednjoj školi. Dobitnik je nagrade iz fonda ,,Tomo Dragović”, kao najbolji učenik generacije u gimnaziji.

Osnovne studije Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore, na odsjeku Elektronika, telekomunikacije i računari, upisao je septembra 2007. godine. Specijalističke studije, na smjeru Računari, upisao je nakon osnovnih studija i završio ih u junu 2011. godine, odbranom specijalističkog rada ,,Vremensko-frekvencijska analiza i predstavljanje trenutne frekvencije”, čime je stekao stepen specijaliste (Spec. Sci) za oblast Elektronike, telekomunikacija i računara. Magistarske studije, na smjeru Računari, upisao je 2011. godine. Magistarski rad  pod nazivom ,,Rekurzivno izračunavanje vremensko-frekvencijskih reprezentacija odbranio je u oktobru 2013. godine, na Elektrotehničkom fakultetu. Doktorsku disertaciju pod nazivom ,,Analiza algoritama za rekonstrukciju signala rijetkih u Hermitskom i Furijeovom transformacionom domenu” odbranio je u junu 2019. godine, takođe na Elektrotehničkom fakultetu u Podgorici.

Miloš Brajović je jedan od autora naučne monografije Data Analytics on Graphs od 527 strana, publikovane od strane međunarodnog izdavača Now Publishers na engleskom jeziku. Do sada je objavio preko 80 naučnih radova, od kojih 20 u renomiranim međunarodnim naučnim časopisima koji su indeksirani u SCI/SCIE bibliografskim bazama, dok su ostali radovi publikovani u časopisima, ili izloženi na međunarodnim, regionalnim i nacionalnim konferencijama.

Miloš Brajović obavlja dužnost recezenta u preko 20 renomiranih međunarodnih časopisa koji su indeksirani u SCI/SCIE listi, za koje je do sada recenzirao veći broj radova. Među ovim časopisma su: IEEE Transactions on Signal Processing, IEEE Signal Processing Letters, IEEE Transactions on Geoscience and Remote Sensing, Signal Processing, IEEE Transactions on Aerospace and Electronic Systems, Signal Processing, Digital Signal Processing, IET Signal Processing, Electronics Letters, Journal of the Franklin Institute, IET Radar Sonar & Navigation i brojni drugi. Obavljao je dužnost recezenta i za domaće časopise, a recenzirao je i radove sa međunarodnih i domaćih konferencija.

Miloš Brajović je jedan od dobitnika nagrade u konkurenciji za najuspješnijeg naučnika do 30 godina života, koju mu je dodijelilo Ministarstvo nauke za 2018. godinu. Miloš Brajović je 2018. godine dobio Plaketu Univerziteta Crne Gore, za doprinos u broju publikovanih radova u renomiranim časopisima sa SCI/SCE liste u oblasti tehničkih nauka. 2020. godine dobio je nagradu Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU) za izvanredna dostignuća u nauci, koja se dodjeljuje mladim naučnicima do 35 godina starosti. U decembru 2021. godine, na predlog Vijeća Elektrotehničkog fakulteta, Unverzitet Crne Gore mu je dodijelio priznanje za postignute rezultate i doprinose u razvoju naučnoistraživačkog, umjetničkog i stručnog rada.

Miloš Brajović je 2011. godine zasnovao radni odnos na Elektrotehničkom fakultetu, kao saradnik u nastavi. Od tada je učestvovao u izvođenju računskih i/ili laboratorijskih vježbi na 24 predmeta sa studijskih programa Elektrotehničkog fakulteta, Pomorskog fakulteta Kotor, Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje i Mašinskog fakulteta. Nakon odbrane doktorske disertacije, tokom studijske 2019/20, 2020/21i 2021/22 izvodi predavanja pod mentorstvom na 4 predmeta na Elektrotehničkom fakultetu, 3 predmeta na Pomorskom fakultetu Kotor i na jednom predmetu na Mašinskom fakultetu.

Počevši od 2012. godine, Miloš Brajović je bio angažovan na 11 naučno-istraživačkih projekata: 6 međunarodnih i 5 nacionalnih. Za vrijeme doktorskih studija, imao je kraći studijski boravak na Politehničkom institutu u Grenoblu (INP Grenoble), Francuska, januara 2017. godine, a učestvovao je na većem broju radionica i treninga, organizovanih u zemlji i u inostranstvu. Član je Programskog odbora naučno-stručnog skupa „Informacione Tehnologije“. Miloš Brajović je član IEEE, međunarodnog udruženja inženjera elektrotehnike, kao i IEEE Signal Processing Society.

Kompletan spisak referenci dostupan je na sajtu http://www.tfsa.ac.me/milosb_papers.html.

Nastavne aktivnosti

Predmeti na kojima je izvodio računske i/ili laboratorijske vježbe su:

Elektrotehnički fakultet (Podgorica)

1. Digitalna obrada signala – računske i laboratorijske vježbe, III godina osnovnih akademskih studija, studijski program ETR
  2. Signali i sistemi – računske i laboratorijske vježbe, II godina osnovnih akademskih studija, studijski program EA
  3. Adaptivni diskretni sistemi i neuralne mreže – računske vježbe, I godina specijalističkih akademskih studija, studijski program ETR i I godina master akademskih studija, studijski program Računari
  4. Baze podataka – računske i laboratorijske vježbe, I godina specijalističkih akademskih studija, studijski program ETR i III godina osnovnih akademskih studija, studijski program ETR, modul Računari
  5. Ekspertni sistemi – računske vježbe, I godina specijalističkih akademskih studija, studijski program ETR i III godina osnovnih akademskih studija, studijski program ETR, modul Računari
  6. Osnove računarstva II – računske i laboratorijske vježbe, I godina osnovnih akademskih studija, studijski program EA
  7. Osnove računarstva II – računske i laboratorijske vježbe, I godina osnovnih akademskih studija, studijski program ETR
  8. Operativni sistemi – laboratorijske vježbe, I godina osnovnih primijenjenih studija, studijski program SPR
  9. Internet tehnologije – laboratorijske vježbe, III (odnosno kasnije II) godina osnovnih primijenjenih studija, studijski program SPR