Pravni fakultet

Biografija - Jelić Ivana

Rođena je 1975. godine u Podgorici, gdje je završila osnovnu školu, gimnaziju i pravni fakultet. S odlikom (summa cum laude) je i magistrirala, januara 2004, i doktorirala, jula 2007, iz oblasti međunarodnog javnog prava, na Pravnom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Prije stupanja na dužnost sudije ESLJP, predavala je grupu predmeta iz oblasti međunarodnog javnog prava na Pravnom fakultetu i Fakultetu političkih nauka UCG. Na Pravnom fakultetu je, od 2001. do 2018. godine, obavljala sljedeće poslove: saradnica u nastavi, docentkinja i vanredna profesorica. U dva mandata (2011–2012 i 2015–2016) bila je prodekanica za međunarodnu saradnju. Na Fakultetu političkih nauka bila je angažovana u nastavi od 2005. do 2018.

Specijalizacije iz oblasti međunarodnog javnog prava i prava ljudskih prava, obavila je na Pravnom fakultetu Univerziteta u Bergenu (2002), Pravnom fakultetu Univerziteta Kalifornije u Berkliju (2004-2005), Centru za ljudska prava Univerziteta Kolumbija u Njujorku (2005), Haškoj akademiji za medjunarodno pravo (2006. i 2009.), Centru za humaniratno pravo i ljudska prava Univerziteta Pariz 2 – Asas (2007), UNOG-u u Ženevi (2008), Londonskoj školi ekonomije u Londonu (2010. i 2011.), Pravnom fakultetu Slobodnog univerziteta u Berlinu (2013/2014), i Pravnom fakultetu Univerziteta „Sofija Antiplois“ u Nici (2015).

Održala je gostujuća predavanja na sljedećim univerzitetima u: Ausburgu, Beogradu, Beču, Bergenu, Berkliju, Berlinu, Brajtonu, Čikagu, Drezdenu, Gracu, Jeni, Jerusalimu, Johanezburgu, Juvaskuli, Londonu, Ljubljani, Nici, Parizu, Pragu, Rijeci, San Dijegu, San Francisku, Sarajevu, Sarbrikenu, Sibiu, Strazburu, Tirani i Zagrebu. Učestvovala je, sa radovima, na brojnim naučnim konferencijama i konsultativnim sastancima.

Objavila je više od sto radova u domaćim i međunarodnim naučnim časopisima, zbornicima i stručnim publikacijama. Autorka je tri, koautorka četiri međunarodne monografije na engleskom i njemačkom jeziku, kao i autorka poglavlja dvije međunarodne enciklopedije o ljudskim pravima i međunarodnom procesnom pravu. Članica je više redakcija i savjetodavnih odbora naučnih časopisa i serija knjiga renomiranih izdavača.

Bila je potpredsjednica Udruženja pravnika Crne Gore od 2008. do 2018, kada je izabrana za članicu Senata Udruženja.

Bila je članica Centra mladih naučnika CANU, od njegovog osnivanja 2010, pa do 2015, a u mandatu 2011-2013 i njegova predsjednica. Godine 2015. izabrana je za članicu Odbora za pravne nauke CANU i Matice crnogorske.

Dobitnica je više nagrada i priznanja, od kojih se ističe Nagrada CANU za uspjehe u nauci 2007. godine. Tokom 2016-2017 stekla je titulu istaknute gostujuće profesorice (Distinguished Visiting Professor) za oblast Međunarodnog prava ljudskih prava, na Pravnom fakultetu Slobodnog univerziteta u Berlinu.

Od 2008. do 2018, učestvovala je, u svojstvu nezavisne ekspertkinje, u radu više radnih tijela Vlade Crne Gore u vezi s harmonizacijom domaćih pravnih propisa sa standardima SE i EU, kao i na projektima Savjeta Evrope i Evropske unije. Inter alia, bila je članica Glavnog komiteta za ljudska prava SE – CDDH (2008–2012), Radne grupe eksperata za pristupanje Evropske unije Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima (2010), Komiteta eksperata za unapređenje postupaka za zaštitu ljudskih prava –  DH-PR  (2008–2010), Savjetodavnog komiteta Okvirne konvencije za nacionalne manjine SE – ACFC (2012–2016, 2017-2018), kao i njegova potpredsjednica (2014–2016).

Bila je članica Komiteta za ljudska prava Ujedinjenih nacija (UN Human Rights Committee) sa sjedištem u Ženevi, a obavljala je i funkciju potpredsjednice ovoga tijela (2017-2018).

Od 2019. godine, u mjeri u kojoj joj dozvoljavaju profesionalne obaveze sudije ESLJP, učestvjuje u nekoliko međunarodnih naučnih i stručnih inicijativa, i to: u oblasti Konvencijskog prava - u organizaciji sudija ESLJP i partnerskih organizacija; u oblasti konstitucionalizma na globalnom planu - pod koordinacijom univerziteta Jejl u Nju Hejvenu; u oblasti međunarodnog procesnog prava - u organizaciji Maks Plank instituta za procesno pravo u Luksemburgu; kao i u edukaciji o ESLJP – u organizaciji Pravnog fakulteta Univerziteta u Liverpulu. Od akademske 2019-2020 predaje na magistarskim studijama Evropa Instituta na Univerzitetu Sarlanda u Sarbrikenu, kao gostujući profesor. Od 2020. godine, kao sudija u finalnoj rundi, učestvuje na svjetskom takmičenju iz ljudskih prava Nelson Mandela World Human Rights Moot Court Competition, koje se održava u UN-u u Ženevi.
Radni jezici su engleski i francuski, a služi se i italijanskim i njemačkim.
Udata je, ima kćerku Savu.