Filozofski fakultet, 11.03.2017

Biografija - Drekalović Vladimir

X

Vladimir Drekalović je rođen 1971. godine u Visokom (Bosna i Hercegovina). Završio je Prvu sarajevsku gimnaziju kao đak generacije.

Počeo je uporedne studije matematike i filozofije na Prirodno-matematičkom i Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Zbog ratnih dešavanja u Bosni i Hercegovini oba studija je nastavio i završio na Univerzitetu Crne Gore.

Na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, (Odsjek za filozofiju, smijer logika i metodologija) završio je postdiplomske studije odbranivši magistarsku tezu pod nazivom “Empiristički platonizam u filozofiji matematike” (mentor Kosta Došen). Na istom fakultetu je odbranio doktorsku disertaciju “Znanje, uzročnost i status matematičkih istina” (mentor Živan Lazović).

Na Univerzitetu Crne Gore radi od 2004. godine i trenutno je u zvanju vanrednog profesora.

Objavljuje radove iz oblasti filozofije matematike, logike i teorije saznanja.