Medicinski fakultet, 31.01.2019

Biografija - Popović Mitar

KRATKA BIOGRAFIJA

Dr Mitar Popović je saradnik u nastavi i student specijalističkih studija na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore.

Rođen je 08.11.1985. godine na Cetinju. Osnovnu i srednju školu završio je sa odličnim uspjehom, kao nosilac diplome „Luča“. Proglašen je đakom generacije cetinjske gimnazije 2004. godine. Medicinski fakultet Univerziteta Crne Gore upisao je studijske 2004/2005. godine a studije medicine završio 09.06.2011. godine sa prosječnom ocjenom „A“ i ocjenom „A“ na završnom radu iz kliničke onkologije. Tokom studija bio je dobitnik stipendije za talentovane studente Ministarstva prosvjete i nauke, kao i stipendije Prijestonice Cetinje. Kao izraz priznanja za izuzetan uspjeh u studiranju dodijeljena mu je Studenstka nagrada Glavnog grada Podgorice za 2006. godinu. Tokom tri studijske godine bio je student-demonstrator na predmetu histologija i embriologija. Predstavljao je Medicinski fakultet Univerziteta Crne Gore na XIII Internacionalnom intenzivnom kursu iz bioetike: „Humanizing Tomorrow’s Biomedicine“, koji je održan u Udinama, Italija, 2009. godine.

Nakon završenog fakulteta, do danas, angažovan je kao saradnik u nastavi na farmakološkoj grupi predmeta (Farmakologija, Farmakologija sa toksikologijom, Klinička farmakologija). Tokom 2018. i 2019. godine bio je angažovan i kao istraživač-saradnik na nacionalnom naučno-istraživačkom projektu: „Nestašice ljekova u Crnoj Gori kao dio kompleksnog globalnog problema-dinamika, uzroci i moguća rješenja“, pod rukovodstvom prof. dr Nataše Duborije-Kovačević.

Učesnik je brojnih kongresa, kurseva, seminara, sajmova i radionica iz oblasti medicine i farmakologije. Objavio je više naučnih i stručnih radova. Bio je predavač na edukativnom seminaru: „Antibiotici - doktrina i navike“ u organizaciji Ministarstva zdravlja 2014. godine. Jedan je od autora prvog udžbenika iz oblasti farmakologije u Crnoj Gori: „Oblici ljekova sa recepturom“, čiji je glavni urednik prof. dr Nataša Duborija-Kovačević, objavljenog 2015. godine.

Uporedo sa akademskim radom na Medicinskom fakultetu bavi se i kliničkom medicinom. Ima bogato i raznovrsno radno iskustvo u više oblasti medicine (porodična medicina, urgentna medicina, sportska medicina, anesteziologija i reanimatologija, klinička biohemija, oftalmologija). Sertifikovani je klupski ljekar a završio je i kurs iz urgentne medicine, kurs mrtvozorstva i PHTLS kurs. Student je specijalističkih studija iz porodične medicine na Medicinskom fakultetu Univerziteta Crne Gore.

Član je Ljekarske komore Crne Gore i Udruženja doktora opšte/porodične medicine Crne Gore. Govori engleski jezik (C1.1 nivo Savjeta Evrope), a služi se i italijanskim jezikom.

BIBLIOGRAFIJA

1. Duborija-Kovačević N, Popović M, Nedović-Vuković M, Šahmanović B, Ašanin B. Farmakološke karakteristike i regulatorni status deficitarnih ljekova u crnogorskim opštim bolnicama tokom jednogodišnjeg perioda - mogu li se identifikovati faktori rizika? 14. Kongres farmakologa Srbije i 4. Kongres kliničke farmakologije Srbije sa međunarodnim učešćem. Knjiga apstrakata. Novi Sad, Srbija, 18-21. septembar, 2019. str. 261-262. (poster prezentacija)
  2. Duborija-Kovačević N, Bochenek T, Ašanin B, Huys I, Popović M, Šahmanović B. Medicines shortages in montenegrin hospitals during one-year period - a reason for new solutions for health authorities? 14th Congress of the European Association for Clinical Pharmacology and Therapeutics (EACPT). Stockholm, Sweden, 29th June-2nd July 2019. Eur J Clin Pharmacol 2019; 75(1): S 45. ISSN: 0031-6970 (poster presentation)
  3. Popović M. Efikasnost koenzim Q10 u hroničnoj srčanoj insuficijenciji. III Kongres opšte i porodične medicine Crne Gore. Knjiga apstrakata. Budva, Crna Gora, 16-19. maj, 2019. str. 58. (poster prezentacija)