Pravni fakultet

BIOGRAFIJA

Dr Andreja Mihailović je rođena 7. maja 1989. godine u Podgorici, gdje je završila osnovnu školu i gimnaziju sa odličnim uspjehom i osvojenim nagradama na republičkim takmičenjima. Na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore 2012. godine stekla je Bachelor diplomu (sa prosječnom ocjenom 9,67), a 2013. godine diplomu specijalističkih studija sa prosječnom ocjenom 10. Magistrirala je 2015. godine na poslovnopravnoj katedri Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu odbranivši magistarski rad na temu „Društvena odgovornost kompanija u odnosu na državu i lokalnu zajednicu“ sa ocjenom 10. Doktorirala je na Pravnom fakultetu Univerziteta Union u Beogradu 2020. godine, odbranivši doktorsku disertaciju pod nazivom „Derivativna tužba“.

Tokom studija učestvovala je na regionalnom Moot Court takmičenju pri Evropskom sudu za ljudska prava i nagrađena je velikim brojem priznanja, među kojima su najznačajnije godišnje nagrade Pravnog fakulteta za odličan uspjeh i postignute rezultate u studiranju, nagrada 19. decembar Glavnog grada kao izraz priznanja za izuzetan uspjeh u studiranju, plaketa Fondacije „Aristide Theodorides“ za najbolji rad iz oblasti pravne istorije, kao i stipendije za najbolje studente Ministarstva prosvjete Crne Gore. Kao stipendista britanske fondacije British Scholarship Trust, u toku 2017. godine boravila je kao doktorski istraživač na Univerzitetu u Birmingemu (Ujedinjeno Kraljevstvo), gdje je pohađala i dodatna usavršavanja iz oblasti zaštite podataka i digitalizacije. Završila je veliki broj seminara u organizaciji Uprave za kadrove Crne Gore, NISPAcee, Instituta za sociološka i evropska istraživanja (ISES, Mađarska), Univerziteta u Tartu (Estonija), Dijaloga jugoistočne Evrope o upravljanju internetom (SEEDIG Youth School, Moldavija), kao i ljetnju akademiju Švedskog instituta za mlade profesionalce na Univerzitetu u Linköpingu (SEGRID, Švedska). Učestvovala je u projektima unapređenja korporativne društvene odgovornosti u Crnoj Gori i održala više predavanja u organizaciji Instituta za društveno odgovorno poslovanje Crne Gore (čiji je osnivač), Privredne komore Crne gore, Univerziteta Mediteran, Fakulteta za državne i evropske studije i Ekonomskog fakulteta Univerziteta Crne Gore. Učestvovala je na većem broju naučnih konferencija i bila član naučnog odbora međunarodne GEA (Geo Eco-Eco Agro) konferencije održane 2020. godine u Podgorici.

Radno iskustvo sticala je u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Crne Gore, Institutu za društveno odgovorno poslovanje Crne Gore, Direktoratu Demokratske partije socijalista, a od 2020. godine angažovana je kao saradnik u nastavi na Pravnom fakultetu Univerziteta Crne Gore. Objavila je značajan broj radova iz oblasti privrednog prava i ekološkog prava u Crnoj Gori i inostranstvu.

Govori engleski, a služi se i ruskim jezikom.

SPISAK OBJAVLJENIH NAUČNIH RADOVA

1. RIMSKO POIMANJE PRAVDE, Pravni zbornik – časopis za pravnu teoriju i praksu, ISSN 0350 – 6630, br. 3/2013, Podgorica 2013.;
  2. PRAVNA (NE)OBAVEZNOST KORPORATIVNE DRUŠTVENE ODGOVORNOSTI, Pravni zbornik – časopis za pravnu teoriju i praksu, ISSN 0350 – 6630, br. 3-4/2015, Podgorica 2015.;
  3. ULOGA MEDIJA U FORMIRANJU I OBLIKOVANJU EKOLOŠKE EDUKACIJE I PROCESIMA JAČANJA OBRAZOVANJA PREMA PRIRODI, Medijski dijalozi – časopis za istraživanje medija i društva, ISSN 1800-7074, br. 23, god. IX, Podgorica 2016.;
  4. JUSNATURALIZAM VS. JUSPOZITIVIZAM, Pravni zbornik – časopis za pravnu teoriju i praksu, ISSN 0350 – 6630, br. 1/2016, Podgorica 2016.;
  5. KORPORATIVNA DRUŠTVENA ODGOVORNOST I NJENA MEDIJSKA PROMOCIJA, Medijski dijalozi – časopis za istraživanje medija i društva, ISSN 1800-7074, br. 29, Podgorica 2017.;
  6. TREĆA GENERACIJA LJUDSKIH PRAVA, Pravni zbornik – časopis za pravnu teoriju i praksu, ISSN 0350 – 6630, br. 1/2018, Podgorica 2018.;
  7. PRAVO NA ZDRAVU ŽIVOTNU SREDINU KAO INTERGENERACIJSKI FENOMEN, Anali Pravnog fakulteta u Beogradu, ISSN 0003-2565, vol. 66, br, 1 (2018), Beograd 2018.;
  8. NEW CALEDONIA: THE ARCHIPELAGO THAT DOESN’T WANT TO BE FREED, Comparative Law Journal of the Pacific, ISSN 1772-1644, no 25, Australia 2019.;
  9. TRIJUMFALNI MARŠ PRAVNE TRANSPLANTACIJE NA POLJU KOMPANIJSKOG PRAVA, Pravni zbornik – časopis za pravnu teoriju i praksu, ISSN 0350 – 6630, br. 1/2020, Podgorica, 2020.
  10. CLIMATE CHANGE AS A THREAT TO THE GLOBAL ECONOMY, GEA (GEA Eco-Eco Agro) International Conference, Book of Proceedings II, 2020.
  11. IMPACT OF ROW SPACING AND SEED RATE ON THE PRODUCTION CHARACTERISTICS OF THE PERENNIAL RYEGRASS (LOLIUM PERENNE L.) AND THEIR VALORISATION, Notulae Botanicae Horti Agrobotanici Cluj-Napoca, 48(3):1495-1503, 2020.