MSCA otvara poziv od 260 miliona eura za postdoktorske stipendije

<span class="CyrLatIgnore">MSCA</span> otvara poziv od 260 miliona eura za postdoktorske stipendije

Postdoktorske stipendije namijenjene su istraživačima sa završenim doktoratom. Jedinstvena su prilika koja omogućava rad u inostranstvu, na sopstvenom istraživačkom projektu, uz sticanje profesionalnog iskustva i razvoj novih vještina.

Poziv je otvoren, a rok za dostavljanje prijava je 13. septembar 2023. godine!

Sa budžetom od 260,47 miliona eura, ovi grantovi će unaprijediti kreativni i inovativni potencijal istraživača koji imaju doktorat i žele da steknu nove vještine kroz naprednu obuku i međunarodnu, interdisciplinarnu i međusektorsku mobilnost.

Poziv je otvoren za prijave u bilo kojoj naučnoj oblasti, uključujući istraživanje Euratoma.

Stipendije uključuju:

• Evropske postdoktorske stipendije, otvorene za istraživače bilo koje nacionalnosti za izvođenje ličnog projekta u EU ili zemljama povezanim sa programom Horizont Evropa;
  • Globalne postdoktorske stipendije, otvorene za evropske državljane ili stanovnike sa dugotrajnim boravkom koji žele da rade sa organizacijama u trećim zemljama prije povratka u Evropu.

Istraživači se moraju prijaviti zajedno sa organizacijom domaćinom, koja može biti univerzitet, istraživačka institucija, mala ili srednja preduzeća ili druga organizacija sa sjedištem u državi članici EU ili pridruženoj zemlji Horizont Evropa.

Šema podstiče istraživače da steknu iskustvo izvan akademskih krugova tako što im daje priliku da po završetku stipendije zatraže dodatnih šest mjeseci boravka, kako bi se zaposlili u nekoj neakademskoj organizaciji u Evropi.

Poziv je otvoren i za istraživače koji žele da se reintegrišu u Evropu, za one koji su raseljeni zbog sukoba, kao i za istraživače sa visokim potencijalom koji žele da ponovo započnu svoju karijeru.

Poziv se zatvara 13. septembra 2023. i očekuje se da će finansirati preko 1.200 projekata.

ERA stipendije

Istraživači koji se prijavljuju za Evropsku stipendiju sa organizacijom domaćinom iz zemlje pridružene programu Horizont Evropa (tj. zemlje sa niskim stopama učešća u Horizont Evropa) mogu uzeti u obzir da se prijave za ERA stipendije.

ERA stipendije će finansirati predloge sa visokim rezultatom, koji su podnijti u okviru MSCA postdoktorskih stipendija, a čije finansiranje je odbijeno zbog budžetskih ograničenja.

Indikativni vremenski okvir

12. april 2023: Objavljivanje poziva za podnošenje predloga projekata;

13. septembar 2023: Rok za podnošenje predloga;

Februar 2024: Obavještenje o rezultatima poziva podnosiocima prijava;

Mart-maj 2024: Potpisivanje ugovora o grantu za uspješne projekte;

April-maj 2024: Počinju prvi projekti koje finansira EU;

Saznajte više i prijavite se:

Kontakt osobe:

Ministarstvo nauke i tehnološkog razvoja:

mr Martina Lukić, nacionalna kontakt osoba za Marija Sklodovska Kiri akcije

Tel: 020/405-334, e-mail: martina.lukic@mntr.gov.me