Biotehnički fakultet

Biografija

Ana Velimirović je rođena na Cetinju. Osnovnu i srednju medicinsku školu je završila u Podgorici, a 2005. godine je upisala studije biljne proizvodnje na Biotehničkom fakultetu Univerziteta Crne Gore u Podgorici. Studije je završila sa prosjekom 8.91 (B), a specijalističke studije je pohađala na istom fakultetu, smjer Ratarstvo i povrtarstvo i završila sa prosjekom 10.00 (A). Dvogodišnje magistarske studije je upisala 2009. godine na Mediteranskom agronomskom institutu u Hanji, Grčka, koje je završila sa prosjekom A i distinkcijom “cum maxima laude” na smjeru Održiva poljoprivreda. Nakon povratka u Crnu Goru, rad nastavlja na projektima pretpristupne podrške članstvu Crne Gore u EU, a koji se odnose na Poglavlje 12-fitosanitarnu, veterinarsku politiku i bezbjednost hrane, pri Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja. U  periodu 2012-2013 završila je pripravnički staž na Biotehničkom fakultetu i položila državni ispit. Kontinuirano sarađuje sa matičnim fakultetom na brojnim projektima i u naučno-istraživačkom radu, što rezultira publikacijom više od 30 naučnih radova. Dobitnik je Post-master stipendije Ministarstva inostranih poslova Italije u okviru projekta “Diplomazia” 2014. godine, u okviru koje boravi šest mjeseci u Bariju na Institutu za bionauke i bioresurse, Nacionalnog istraživačkog centra. Pohađala je brojne obuke i usavršavanja iz oblasti genetike, bezbjednosti hrane i fitosanitarne politike, među kojima se izdvajaju boravak na Politehničkom univerzitetu Marke, Italija Odsjek za poljoprivredne, prehrambene i nauke životne sredine, smjer genetika bilja od 2015. do 2017. godine. Doktorske studije je upisala 2018. godine na Biotehničkom fakultetu, a juna 2022. odbranila doktorsku disertaciju pod nazivom ,, Karakterizacija crnogorskih autohtonih populacija tetraploidne pšenice (Triticum durum Desf. i Triticum turgidum L.) molekularnim i morfološkim markerima”. Kontakt osoba je za Cartagena Protokol, Službu za razmjenu biološke bezbjednosti, FAO GM Platformu i Codex Alimentarius u Upravi za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove. Tečno govori engleski i italijanski jezik i služi se španskim.