Centar za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije

Biografija

Miodrag (Mike) Grbić je vanredni profesor na univerzitetu Western Ontario u Kanadi, gde vodi programe genomike artropoda i poljoprivredne genomike. Dr Grbić je završio osnovne studije na Univerzitetu u Novom Sadu gde je i magistrirao iz oblasti Entomologije. Kao Fulbrajtov stipendista doktorirao je na Univerzitetu Wisconsin, Madison, SAD iz oblasti Biologije razvića i Entomologije. Posle postdoktorskih studija na Univerzitetu Cambridge (Engleska) u Wellcome Trust Institutu kao stipendista Human Frontier in Science programa, uspostavio je svoju laboratoriju na Univerzitetu Western Ontario u Kanadi. Dr Grbić je vođa projekta koji je sekvencirao prvi genom helicerata (druge najveće grupe organizama na zemlji), genom poljoprivredne stetočine Tetranychus urticae kroz program koji je finansiralo Američko Ministarstvo energije (DOE). Dr Grbić vodi program genomike u poljoprivredi izučavajući interakcije između stetočina i biljke na genomskom nivou i razvijajući genomske tehnologije u zaštiti bilja (program finansiran od strane Genome Canada).  Dr Grbić je publikovao svoje radove u vodećim časopisima uključujući Nature i Cell I, dobitnik je Premier’s Research Excellence Award (Ministry of Energy, Science and Technology of Ontario, Canada), Marie Curie Incoming International Fellowship (EU), i urednik je u časopisu  Arthropod Structure and Development. On je jedan od osnivača biotehnološke kompanije Nanomitech.  On je takođe gostujući profesor na Univerzitetu la Rioja, Španija i na Univerzitetu u Beogradu (Srbija).