Filološki fakultet

Biografija - Ljepavić Danijela

Dr Danijela Ljepavić, rodjena 21.10.1984. u Kotoru. Diplomirala 2007. na Filozofskom fakultetu u Nikšiću kao student prve generacije studenata francuskog jezika i književnosti. Magistrirala 2009. na temu “Tumacenje fiksiranih izraza u francuskom jeziku”. Odbranila doktorsku tezu 2015. godine na Univerzitetu u Strazburu rađenu pod mentorstvom prof. Jean-Cristophe Pellat na temu « Problematika prevođenja idiomatskih izraza i uporedna analiza francuskih i BCMS fiksiranih izraza ». Kao dobitnik stipendije JFDP americke Vlade za mlade istrazivace boravila je jedan semestar 2011. godine na Univerzitetu u Berkliju (UC Berkeley) gdje je bila saradnik u nastavi za predmet francuski kao drugi strani jezik i pismeno prevođenje. Od 2007. je saradnik u nastavi za predmet Savremeni francuski jezik na osnovnim studijama. Kao sudski tumač za francusk jezik aktivno se bavi pismenim i usmenim prevođenjem.