Fakultet dramskih umjetnosti

Biografija

Sara Vujošević Jovanović- rođena je 05.12.1986. godine u Podgorici.                                                                                  Diplomirala je akademsko-opersko pjevanje, u klasi operske primadone Vere Kovač Vitkai, na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, sa srednjom ocjenom 9,19. Dvogodišnje magistarske studije iz operskog pjevanja završila je u klasi soliste Baljšoj teatra Dmitrija Trapeznikova, na Državnoj Akademiji Majmonida, u Moskvi, sa srednjom ocjenom 10. Magistrirala je, takođe, na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore, na smjeru “Marketing i biznis”, sa srednjom ocjenom 9,30.  Doktorirala je na odsjeku teorije muzike, kompozicije i muzikologije na trećem najstarijem državnom konzervatorijumu u Rusiji “L.V.Sobinov”, sa srednjom ocjenom 10.

Tokom četvorogodišnjih osnovnih studija u Novom Sadu, bila je nosilac stipendije Fonda za unapređenje vokalne umjetnosti mladih, primadone Bečke državne opere- Melanije Bugarinović.                                                                          Dobitnica je mnogih međunarodnih priznanja i takmičenja, od kojih se naročito izdvajaju:                                                        Prva nagrada za solistu Međunarodnog festivala “Nacionalna kolekcija”, u organizaciji Sveruskih filharmonijskih sezona, Sankt Petersburg, decembar 2021. godine; Prva nagrada na Međunarodnom takmičenju “Romantizam, porijeklo i horizonti; sjećanju na Jelenu Gnjesinu”-Moskva, 2016. godine; Prva nagrada na renomiranom Međunarodnom takmičenju »Klasična akademija«- Moskva 2016. godina; Prva nagrada na sveruskom muzičkom takmičenju “Alemdar Karamanov”, Kalinjingrad, 2015. godine. Nastupala je sa solističkim koncertima i kao dio raznih ansambala na značajnim festivalima u Crnoj Gori i inostranstvu i u reprezentativnim dvoranama kao što su: Katedrala Svetog Pavla u Londonu, Velika sala Moskovskog državnog konzervatorijuma „P.I.Čajkovski“, najstarija Imperatorska sala “Kapella” i mnoge druge.

Kao solista sarađivala je sa Orkestrom Nacionalne Gvardije Ruske Federacije, simfonijskim orkestrom Filharmonije „A.K.Glazunov“, simfonijskim orkestrom zaslužnih umjetnika Rusije, orkestrom ruske nacionalne filharmonije Sankt Peterburga,  Orkestrom Nacionalnih instrumenata „Terema“, simfonijskim orkestrom “Akademija“ , orkestrom - “Forpost”, kao i sa raznim kamernim orkestrima i ansamblima. Nastupa kao predavač  na temu svojih muzikoloških, etnomuzikoloških istraživanja o nacionalnom muzičkom identitetu Crne Gore na međunarodnim naučnim konferencijama, njeni autorski naučni članci su publikovani u renomiranim izdanjima VAK (Najviše Atestacione Komisije Ruske Federacije), a takođe njena autorska knjiga/monografija na ruskom jeziku „Implementacija nacionalne tematike u operskoj umjetnosti Crne Gore“  izdata je 2017. godine, od strane renomiranog izdavača - Ministarstva kulture Ruske Federacije.

Radni angažmani:                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Angažovana je  u studijskoj 2013/14 godini na Univerzitetu Crne Gore, Fakultetu dramskih umjetnosti (Cetinje), na mjesto asistenta na predmetima: Glas I, Glas II, Glas V, Glas VI; Od studijske 2014/2015. godine, zatim studijske 2015/2016 godine i studijske 2016/2017 godine angažovana je na Međunarodnom Slovenskom Institutu, u Moskvi (Rusija), na Fakultetu vokalne umjetnosti, kao predavač ciklusa muzičkih teoretskih predmeta: Istorija muzike, Istorija muzičkog teatra, Istorija vokalne umjetnosti. Takođe je u navedenom periodu angažovanja na fakultetu aktivno učestvovala u uređivanju izvođačkih i naučno-istraživačkih projekata Fakulteta vokalne umjetnosti, u sklopu MSI-a. Angažovana je u studijskoj 2018/19 godini na Univerzitetu Crne Gore, Fakultetu dramskih umjetnosti (Cetinje), kao predavač, na predmetima: Glas III, Glas IV, Glas V, Glas VI; Angažovana je u studijskoj 2019/20 godini na Univerzitetu Crne Gore, Fakultetu dramskih umjetnosti (Cetinje), kao predavač, na predmetima: Glas V, Glas VI; Angažovana je u studijskoj 2020/21 godini na Univerzitetu Crne Gore, Fakultetu dramskih umjetnosti (Cetinje), kao predavač , na predmetima: Glas III, Glas IV, Glas V, Glas VI, Glas MA 1, Glas MA 2; Angažovana je u studijskoj 2021/22 godini na Univerzitetu Crne Gore, Fakultetu dramskih umjetnosti (Cetinje), kao predavač, na predmetima: Glas II, Glas IV, Glas V, Glas VI, Glas MA 1, Glas MA 2.

Od februara 2020. do juna 2020. godine, zapošljena je u Muzičkom centru Crne Gore, kao urednik programa umjetničke muzike, a potom od jula 2020. do maja 2022. godine, obavlja funkciju rukovodioca Edukativnog centra Muzičkog centra Crne Gore, u Podgorici.

U maju 2022. godine, izabrana je za docenta Univerziteta Crne Gore, na Fakultetu dramskih umjetnosti, za grupu predmeta Glas, na osnovnim i master studijama (studijski program- Gluma) i za predmet Muzička umjetnost I i II, na osnovnim studijama, studijskog programa Drama i pozorište.

Udata je i majka je četvoro djece.