Fakultet likovnih umjetnosti

Svetlana Racanović je istoričarka umjetnosti, likovna kritičarka i kustoskinja.

Doktorirala je na Fakultetu za medije i komunikacije, Univerzitet Singidunum u Beogradu, 2018. sa tezom Perpetuiranje promjeneTehnologije sopstva Marine Abramović.

Magistrirala je menadžment kulturnih i umjetničkih djelatnosti (program ECUM/ECUMEST) u Dižonu 2000.

Diplomirala je na Filozofskom fakultetu, Univerzitet u Beogradu, na katedri za Istoriju umjetnosti, 1998. (prosječna ocjena tokom studiranja 9,86).

Od 2011. do 2015. bila je gostujući predavač na odsjeku za Digitalnu umjetnost i nove medije na Fakultetu za medije i komunikacije, Univerzitet Singidunum u Beogradu.

Bila je direktorica NVO Nansen dijalog centar Crne Gore od 2003-2009. i izvršna direktorica NVO Montenegro Mobil Art od 2001. do 2003.

Od 1996. aktivna je kao likovna kritičarka i kustoskinja niza umjetničkih izložbi u Crnoj Gori i inostranstvu uključujući kustosiranje izložbe Eros malog prestupa na 51. Bijenalu u Veneciji 2005. i izložbe  Obod i bistre vode na 54. Bijenalu u Veneciji 2011. Bila je i kustos izložbe Montenegrin Beauty prezentovane u Budvi i Beogradu 2003. i u Motorenhalle u Drezdenu i Kunstlerhaus Bethanien u Berlinu 2005.

Dobitnica je nagrade za likovnu kritiku Lazar Trifunović za 2003.

Objavila je knjige: Marina Abramović - Od reza do šava (2019), Beograd: Geopoetika; Milenijumski bag?!–Crnogorska umjetnička scena oko 2000: Prestupnička koalicija kritike i prakse (2009), Podgorica: Centar savremene umjetnosti Crne Gore.

Držala je veći broj predavanja i imala više studijskih boravaka u inostranstvu.

Kao Fulbrajt stipendista boravila je u Njujorku 2014.

E-mail: svetlana.rac@ucg.ac.me