Muzička akademija

Biografija - Jovanović Jelena

Muzikolog dr Jelena Jovanović-Nikolić (Nikšić, 21.2.1987)  završila je Srednju muzičku školu Stanković (klavirski odsijek) i studije muzikologije na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.
Doktorirala je na Interdisciplinarnim studijama Univerziteta umetnosti u Beogradu pod mentorstvom prof. dr Sonja Marinković.  Njen doktorat “Uloga muzike u kodiranju nacionalne kulture i identiteta” pripada oblastima muzikologije, kritičke teorije i studija kulture.
Učestvovala je u organizaciji preko 500 koncerata najznačajnijih umjetnika iz Crne Gore i inostranstva. Od 2009. godine zaposlena je u Muzičkom centru Crne Gore gdje obavlja muzikološke poslove i rukovodi odnosima sa javnošću. Autor je muzikoloških programa za koncerte Crnogorskog simfonijskog orkestra, urednik kataloga međunarodnog festivala A tempo i napisala je značajan broj muzičkih kritika.
Autor je knjige Filmska muzika Borisvala Tamindžića, i koautor i kourednik (od dva) monografije o prvoj deceniji Crnogorskog simfonijskog orkestra.
U sklopu međunarodnog programa „Music Up Close Network/Creative Europe” održala je u Crnogorskom narodnom pozorištu prve Razgovore pred koncert (Pre-Talk Concert), uoči premijernog izvođenja Verdijevog Rekvijema u Crnoj Gori (april, 2017. godine).
Učestvovala je u dokumentarnom filmu Muzika na Crnogorskom dvoru koji je realizovan od strane nacionalnog javnog servisa RTCG i svoj doprinos daje kroz različite kulturno-informativne emisije podižući svjest o značaju očuvanja nematerijane kulturne baštine i muzičke umjetnosti.
Članica je Odbora za muzičku umjetnost Crnogorske akademije nauka i umjetnosti (CANU).
U novembru 2019. godine održala je prvu samostalnu naučnu tribinu u Crnogorskoj akademiji nauka i umjetnosti sa temom Pozorišna muzika u Crnoj Gori.
Aktivno se bavi naučnim istraživanjima filmske i pozorišne muzike sa posebnim fokusom na podneblje Crne Gore. Njeni naučni radovi objavljivani su u međunarodnim zbornicima i časopisima, između ostalih: muzikološkom zborniku Fakulteta muzičke umjetnosti u Beogradu, Međunarodnom naučnom zborniku FILUM, AM Journal of Art and Media Studies, Camera Lucida, zborniku CANU.
Udata je i majka troje djece.

SPISAK OBJAVLJENIH RADOVA:

• Jovanović, Jelena, „Études dexécution transcendante Franca Lista, Etide transcendentalne ili transcendente izvođačke tehnike“, Likovi i lica muzike, Beograd, Fakultet muzičke umetnosti, 2010, 85–98.
  • Jovanović-Nikolić, Jelena, Osvrt na crnogorsku tradiciju: pitanje zvukovnih i kompozicionih postupaka kompozitora Borislava Tamindžića u filmu Čudo neviđeno“, reditelja Živka Nikolića, Kragujevac, FILUM, 2015.
  • Jovanović-Nikolić, Jelena, Filmska muzika Borislava Tamindžića, Podgorica, Muzički centar Crne Gore, 2016.
  • Jovanović-Nikolić, Jelena, „Review of the book Montenegrin Folk Songs written by Slobodan Jerkov“, AM Journal of Art and media Studies, 320 pp,14/2017.
  • Jovanović-Nikolić, Jelena, „Mogućnosti tumačenja naracije i naratora: studije slučaja dokumentarni filmovi „Ždrijelo“ i „Polaznik“ Živka Nikolića“, Camera Lucida, br. 26-27.
  • Jovanović-Nikolić, Jelena, „Funkcionalnost muzike: Komparativno sagledavanje audio-vizuelnih parametara u dokumentarnom filmu Noć i magla Alena Renea“, Camera Lucida, br. 28.
  • Jovanović-Nikolić, Jelena, „Sve o nama/All about us“, Crnogorski simfonijski orkestar, Prva decenija 2007–2017 /Montenegrin Symphony Orchestra, The First Decade 2007–2017, Mirković, Žarko, Jovanović-Nikolić, Jelena (ur), Podgorica, Muzički centar Crne Gore, 2017, str. 229-319.
  • Jovanović-Nikolić, Jelena, Mirković, Žarko, Crnogorski simfonijski orkestar, Prva decenija 2007–2017/Montenegrin Symphony Orchestra, The First Decade 2007–2017, Podgorica, Muzički centar Crne Gore, 2017.
  • Jovanović-Nikolić, Jelena, “Pozorišna muzika u Crnoj Gori”, Zbornik CANU, 2019.