Filozofski fakultet

Biografija - Petrović Boban

Boban Petrović (1978) rođen je u Surdulici, Srbija, gde je i završio osnovnu školu i gimnaziju. Diplomirao je na Odeljenju za psihologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu 2005. godine. Master studije završio je 2008. godine, a doktorirao 2016. godine na istom fakultetu, pod mentorstvom prof dr Gorana Kneževića.

Istraživačka interesovanja su mu dominantno usmerena na pitanja individualnih razlika u ljudskom ponašanju, pre svega ličnosti i stavova, ali i ka problemima socijalnog uključivanja. Istražuje psihološke determinante amoralnog i antisocijalnog ponašanja, ali i psihološke osnove intergrupnih konflikata i pomirenja. Ujedno, bavi se i  metodologijom psiholoških istraživanja i psihometrijom.

Od marta 2012. godine radi u Institutu za kriminološka i sociološka istraživanja u Beogradu, Srbija, na projektu ''Kriminal u Srbiji: fenomenologija, rizici i mogućnosti socijalne intervencije'', kao istraživač saradnik. Uključen je u veći broj nacionalnih i međunarodnih istraživačkih projekata, od kojih su najznačajniji: ''Relationship between personality and schizotypy – meta-analysis'' (2011-), ''Cross-cultural thinking enjoyment'' (2015-), ''Many Labs 2: Investigating Variation in Replicability Across Sample and Setting'' (2014-), ''Many Labs 5: Can conducting formal peer review in advance improve reproducibility?'' (2016-), '' The pipeline project 2: Pre-publication independent replications of a single laboratory's research pipeline'' (2016-), ''Kammus Validity Investigation Across different Regions (KAVIAR)'' (2016-), ''Narcissism(s) and self-esteem(s) in cross-cultural context'' (2016-), kao i COST akcije ISCH IS1106 - ''Offender supervision in Europe'' i ISCH 1107 - ''European Network of Conflict research''.

Više od deset godina aktivan je u nevladinom sektoru, baveći se pre svega pitanjima socijalnog uključivanja i razvoj službi podrške za osobe sa invaliditetom i druge socijalno isključene grupe.

U periodu 2009-2011, bio je angažovan kao asistent za nastavno-naučnu oblast Istraživanje i merenje u psihologiji pri Fakultetu za primenjenu psihologiju, Beograd.

Od 2016. godine, postao je spoljni saradnik Laboratorije za istraživanje individualnih razlika (LIRA), naučne jedinice pri Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.

Iste godine, angažovan je kao nastavnik psihometrije i mentalnog testiranjana Filozofskom fakultetu Univerziteta Crne Gore.

Član je Association for Psychological Science i International Society of Political Psychology.

Objavio je 15 radova u časopisima međunarodnog značaja, te 11 u časopisima nacionalnog značaja; takođe, objavio je 6 poglavlja u zbornicima i monografijama. Ima preko 60 saopštenja na međunarodnim i nacionalnim naučnim skupovima.

Izabrani radovi:

1. Međedović, J., Petrović, B., Želeskov-Đorić, J., & Savić, M. (2017). Interpersonal and Affective Psychopathy Traits Can Enhance Human Fitness.Evolutionary Psychological Science, 1-10.
  2. Lazarević, L. B., Bošnjak, M., Knežević, G., Petrović, B., Purić, D., Teovanović, P., ... & Bodroža, B. (2016). Disintegration as an Additional Trait in the Psychobiological Model of Personality.Zeitschrift für Psychologie224(3), 204-215.
  3. Knežević, G., Lazarević, L. B., Bosnjak, M., Purić, D., Petrović, B., Teovanović, P., ... & Bodroža, B. (2016). Towards a personality model encompassing a Disintegration factor separate from the Big Five traits: A meta-analysis of the empirical evidence.Personality and Individual Differences95, 214-222.
  4. Međedović, J., & Petrović, B. (2016). Can there be an immoral morality? General and "dark" personality traits as predictors of Moral foundations. Psihologija, 49(2), 185-197.
  5. Međedović, J., & Petrović, B. (2016). Militant Extremists Mind Set as a conservative ideology influenced by an Ethos of conflict. Peace and Conflict:Journal of Peace Psychology, 22(4), 404-408.
  6. Petrović, B. (2016). Personal and contextual determinants of attitudes towards immigrants.Psihološka istraživanja19(2), 223-240.
  7. Petrović, B. & Međedović, J. (2016). Personality and behavioral characteristics of dark and light narcissism. Journal of the Institute of Criminological and Sociological Research, 25(2), 7-33.
  8. Međedović, J., & Petrović, B. (2015). The Dark Tetrad: Structural properties, location in the personality space and predictive abilities. Journal of individual differences, 36(4), 228-236.
  9. Janošević, M., & Petrović, B. (2015). Socijalni status i nasilno ponašanje učenika osnovne škole – efekti na akademsko postignuće. Primenjena psihologija, 8(2), 147-165.
  10. Međedović, J., Petrović, B., Kujačić, D., Želeskov-Đorić, J., & Savić, M. (2015). What is the optimal number of traits to describe psychopathy? Primenjena psihologija, 8(2), 109-130
  11. Perović, A., Vuksanović, J., Petrović, B. & Avramovic-Ilic, I. (2014). The acquisition of passive in Serbian. Applied Psycholinguistics, 35(01), 1-26.
  12. Međedović, J., & Petrović, B. D. (2013). Predictors of party evaluation in post-conflict society: The case of Serbia.Psihologija, 46(1), 27-43.