Posjeta studenata pivari Trebjasa d.o.o. - Nikšić

Dana 24.12.2018. godine u okviru realizacije praktične nastave iz predmeta Stručna laboratorijska praksa K1, studenti specijalističkih studija studijskog programa Mašinstvo, smjer Primijenjena mehanika i konstruisanje posjetili su pivaru Trebjasa d.o.o., Nikšić. Ova fabrika piva posluje u okviru grupacije Molson Coors Brewing Company.

Tokom posjete, studenti su obišli pogone ove fabrije od prijema ulaznih sirovina neophodnih za proizvodnju, preko proizvodnje i pakovanja gotovih proizvoda, do energetskog bloka i stanica amonijaka i CO2.

Kroz sve ove cjeline proveo nas je Šabanović Vidak, spec.sci. mašinstva, inače student na magistarskim studijama Mašinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, smjer Primijenjena mehanika i konstruisanje. Obilazak je trajao nekoliko sati, tokom koje je naš ljubazni domaćin do detalja objasnio način funkcionisanja opreme. Poseban ankcenat je dat cijevnim sistemima za snabdijevanje, posudama pod pritisku i rezervoarima, linijama za pripremu, punjenje i pakovanje staklene ambalaže, PET ambalaže, limenki i metalnih buradi. Ove linije predstavljaju složene tehničke sisteme.

Zahvaljujemo se domaćinu na njihovom gostoprimstvu i otvorenosti. Posebnu zahvalnost dugujemo inženjeru Vidaku Šabanoviću, koji je na izvanredan način studentima povezivao teoriju sa praktičnim dijelom funkcionisanja tehničkih sistema. Posjeta fabrici predstavlja posebno iskustvo u razumijevanju funkcionisanja složenih tehničkih sistema u realnim uslovima.